Kaj je povzetek in kako ga napisati. Zapiski predavanj pri biologiji Kako delati zapiske pri biologiji
Načrt – povzetek učne ure biologije v 6. razredu.
Tema lekcije: "Sadje in njihova razvrstitev"
Vrsta lekcije: učna ura odkrivanja novega znanja;
Cilj: seznanitev z vrstami plodov ter načini razširjenosti plodov in semen.
Razvojne naloge:
razvijati veščine samostojnega dela
še naprej razvijati spretnosti za delo z naravnimi predmeti, njihovo primerjavo, posploševanje in sklepanje
naučite se objektivno ocenjevati svoje znanje.
Izobraževalni cilji:
ustvarjanje pogojev za samostojno pridobivanje znanja dijakov
predstaviti dejavnike, ki prispevajo k širjenju plodov in semen
naučiti se določiti način porazdelitve sadja in semen po njihovem videzu
naučiti prepoznati značilnosti prilagajanja v strukturi sadja in semen na način distribucije
Izobraževalne naloge:
gojiti kulturo komunikacije in odgovornosti za rezultate svojega dela.
Načrtovani rezultat:
1.Rezultat predmeta– seznanitev učencev s strukturnimi značilnostmi plodov kritosemenk, njihovo raznolikostjo, razvrstitvijo; spoznajo vlogo sadja v naravi in človekovi gospodarski dejavnosti.
2. Osebni rezultat – negovanje kognitivnega interesa učencev za predmet, razvijanje kulture komuniciranja in komunikacijskih lastnosti.
3. Metapredmetni rezultat– razvijanje spretnosti pri delu z naravnimi predmeti in laboratorijsko opremo. Razvoj spretnosti za poudarjanje glavne stvari, jasno izražanje misli, primerjavo predmetov, sklepanje, oblikovanje hipotez in reševanje bioloških problemov.
Naloge oblikovanja UUD:
Kognitivni UUD:
- sposobnost oblikovanja teme in problema lekcije;
- sposobnost pridobivanja novih znanj, sklepati kot rezultat skupnega dela med razredom in učiteljem; iskanje in izbira potrebnih informacij; analiza predmetov za prepoznavanje lastnosti;
Komunikacijski UUD:
- sposobnost vključevanja v skupino in interakcije;
- razvijajo zmožnost poslušanja in razumevanja govora drugih, izražanja svojega mnenja in utemeljitve svojega odgovora;
- izvajajo skupne kognitivne dejavnosti v skupinah;
- ustno izražati svoje misli;
Osebni UUD:
- razvijati sposobnost izražanja svojega stališča, ocenjevanja svojih dejanj in dejanj sošolcev;
- Regulativni UUD:
- sposobnost določanja cilja dejavnosti v lekciji (postavljanje lastnih ciljev);
- sposobnost izgovoriti zaporedje dejanj v lekciji;
- sposobnost povzemanja svojih dejavnosti v lekciji;
- sposobnost vrednotenja svojih vzgojnih dejanj;
Učne metode:
verbalno, vizualno, skupinsko delo, problemsko, praktično.
Oprema:
tabele "Sočno sadje", "Suho sadje", "Načini porazdelitve sadja in semen"
naravni predmeti: glava zelja, koren korenja, gomolj krompirja, plodovi: pomaranča, paradižnik, kumara
zbirke plodov in semen (verižica, brusnica, javor, hrast, oves, fižol)
kartončki z navodili za skupinsko delo
Računalnik, multimedijski projektor, Power Point predstavitev za lekcijo, video posnetki.
Med poukom
Motivacija za učne dejavnosti.
učiteljica.
Dober dan fantje! Še naprej preučujemo organe rastline.
Kaj je organ? Na katere skupine delimo organe? Katere generativne organe poznate?
Študenti.
Cvet, plod, seme.
učiteljica. Dobro opravljeno! In zdaj predlagam, da sestavite model rože.
Iz vsake vrste pride 1 učenec in sestavi model rože. Tisti, ki prvi opravi nalogo, ostane pri tabli in poimenuje dele rože ter navede pomen.
Fantje, pomagajte mi rešiti uganko. Za to
Obkroži označene črke pravilnih trditev:
p .Oprašitev je prenos cvetnega prahu s prašnikov na pecelj.
A .Glavni del cveta je svetel periant, ki privablja opraševalce.
L .Pestnik je sestavljen iz jajčnika, čepnika in peclja.
O . Pestič je ženski reproduktivni organ, prašniki pa moški.
E . Cvetočo rastlino sestavljajo korenine, stebla in listi.
U . Dvojna oploditev pri cvetočih rastlinah je zlitje jajčeca najprej z eno in nato z drugo semenčico.
p . Rastline, ki jih oprašuje veter, običajno rastejo same.
jaz . V primerjavi s cvetnim prahom rastlin, ki jih oprašujejo žuželke, je cvetni prah vetrnoprašnih rastlin večji.
D . Iz oplojenega jajčeca se razvije semenski zarodek.
IN . V vsakem cvetu so prašniki in pestič.
Katero besedo si izmislil? Plod. Prav.
2. Posodabljanje znanja.
Fantje! Kje rastlina obrodi sadove? (v jajčniku pestiča).
Zdaj pa se igrajmo čarobno košaro.
Vzel bom vse, kar je v moji košari, vaša naloga je poimenovati organ in rastlino, ki ji pripada.
Fantje, kako lahko vse te predmete imenujete z eno besedo? (sadje).
Ali so vse naštete stvari sadje?
(brez zelja, korenje in pesa nista sadje).
O tem se bomo učili med našo zanimivo komunikacijo v razredu. Naravnajmo se na iskanje in ustvarjalnost.
Vsem predlagam aktivno delo pri pouku in pridobivanje maksimalnega znanja.
3. Poglobitev v temo.
Danes se bomo v lekciji seznanili s temo, ki je zanimiva in pomembna tako za rastline kot za nas. – Zgradba, pomen in razvrstitev plodov.
Zakaj mora človek vedeti vse o sadju? Kakšen je pomen sadja v človekovem življenju?
Možni odgovori:
1. Zaužije hrano.
2. Surovine za industrijo (bombaž, sončnice itd.)
3. V medicini (vir vitaminov in zdravilnih snovi, na primer šipek, maline, borovnice itd.);
4. V kmetijstvu morate poznati agrotehniko pridelave in razmnoževanja rastlin.
Bravo, sami ste povedali, kako pomembno je, da človek preučuje sadje. Vsak človek mora sadje poznati, da bi ga znal uporabljati.
V zvezke si zapišite datum in temo učne ure. "Sadje"
Kaj bi radi izvedeli več o sadju v današnji lekciji?
To bo naš cilj lekcije.
Delo z diskom “Spheres” Str.48. Vrste sadja.
1. skupina dobi nalogo: najti gradivo o zgradbi ploda
2. skupina: katere funkcije opravljajo sadeži?
3. skupina: razvrstitev sadja
4. skupina: kakšni načini distribucije plodov in semen obstajajo?
Delo s prenosnimi računalniki z uporabo elektronskega učbenika "Spheres".
Model odgovori:
Zaključek 1: Struktura ploda. Sadje je sestavljeno iz perikarp in semena. Perikarp je razraščene stene jajčnika. Pogosto pri tvorbi perikarpa sodelujejo tudi drugi deli cveta, osnove prašnikov, cvetni listi, čašni listi in posoda.
Zaključek 2: Fetalne funkcije. Najpomembnejši funkciji ploda sta zaščita in razširjanje semen. Ščiti plodove pred mehanskimi poškodbami, pred razsipanjem semen in pred vdorom žuželk v plod. Vsak plod ima svoje število semen, ki dozorijo in se razvijejo na račun ploda.
Sklep 3: Glede na število semen plodove delimo na enosemenska in polispermous . Glede na količino vode v perikarpu obstajajo sočno in suho sadje. Zrelo, sočno sadje vsebuje sočno pulpo v perikarpu.
Sklep 4: Metode razprševanja semen: samoširjenje, veter, živali, ljudje, voda.
Laboratorijsko delo. Delo v skupinah.
U bralec:"Praksa je najboljši učitelj," pravijo briljanten starorimski govornik in filozof Ciceron torej Znanje boste pridobili samostojno z opravljanjem laboratorijskih nalog po kartončku z navodili. Skupine so opremljene z naravnimi plodovi in semeni. Učitelj v vlogi svetovalnega delavca spremlja izvedbo naloge in korigira delo skupin.
Kartica z navodili
Razmislite o plodovih in semenih, ki so vam na voljo.
V tabelo vpiši imena proučevanih rastlin in opiši njihove plodove.
Navedite ime ploda rastline.
Ugotovite, kakšne prilagoditve za distribucijo imajo plodovi in semena proučevanih rastlin.
Ugotovite, s kakšnimi metodami se porazdelijo plodovi in semena predlaganih rastlin, te metode vnesite v tabelo.
Vnesite podatke v tabelo.
Ime rastline | Ime | Metoda distribucije | Prilagoditve za razmnoževanje |
|||
Sočno ali suho | Enosemenska ali večsemenska |
Oblikujte sklep o načinih porazdelitve sadja in semen v naravi.
Zaključek: plodovi in semena imajo prilagoditve za širjenje v naravi na različne načine: veter, voda, samorazširjanje, živali in ljudje (aktivno in pasivno).
4. Utrjevanje
No, zdaj pa preverimo, kako ste se naučili današnje lekcije - igrajmo se Igra "Jabolko razdora": Vaša naloga je, da izrazite svoje mnenje o vsakem vprašanju in med vsemi mnenji izberete najbolj pravilno.
1. Ali se gomolji krompirja in korenje korenja štejejo za sadje? Zakaj?
2. Suho sadje se šteje za zrno, semenico, oreh, želod, vsi imajo eno lastnost. Kateri?
Odgovor (vsi se odprejo in imajo v sebi eno seme)
3. Caryopsis in achene sta suha ploda in imata v sebi eno seme, ampak ali obstajajo suhi plodovi z veliko semeni? Če da, navedite primere.
(Odgovor: Da, obstajajo. Primer: strok, fižol, ovojnica in semenčica.)
4. V čem se plod koščičnice razlikuje od ploda achene? (odgovor)
5. Ribez, kosmulja, grozdje in paradižnik imajo enako sadje.Kako se imenuje takšno sadje in zakaj v vsakdanjem življenju ne imenujemo paradižnika tako?
(- Odgovor: Plod paradižnika je jagodičevje, vendar v vsakdanjem življenju paradižnik uvrščamo med zelenjavo in ne med jagode)
6.Zakaj so sadeži tako različni?
(Vse strukturne značilnosti plodov so povezane z okoljskimi razmerami, v katerih rastline živijo, in načinom njihove razširjenosti)
7. Sočne jagode pa imenujemo jagode. Je to ime pravilno?
(- Odgovor: Ne, to ni res. Sadež jagode se pravilno imenuje polioreh).
8. Nepravi plod jablane se imenuje jabolko, tako ga imenujemo v vsakdanjem življenju. Toda botaniki imenujejo plodove hrušk in rowan jabolk. Se vam zdi to pravilno?
(Odgovor: Da, pravilno. V sočnem perikarpu so številna semena)
9. Ali je pravilno reči, da je grah plod rastline grah?
10. Lubenica, melona, kumara – v katero vrsto sadja bi jih uvrstili?
Učiteljica:
Fantje. Med pripravo na lekcijo sem imel težave. Na enem od diapozitivov predstavitve je VIRUS delno poškodoval besedilo. Pomagajte obnoviti. Pravilne odgovore napišite na liste.
Po opraševanju in oploditvi jajčnik cveta proizvede... Sadje je ... in ... Enosemenski sočen plod se imenuje ..., nahaja se v .... Sočen večsemenski plod se imenuje ..., nastane iz .... Enosemenski suh plod se imenuje ..., nahaja se v .... Suha Večsemenski plod se imenuje ..., nastane iz .... Sadje je naprava za...
Povzemanje in popravljanje odgovorov učencev. Odgovori: sadje, sočno, suho, koščica, češnja, jagodičje, paradižnik, semenka, regrat, ovojnica, mak, namaz.
Sklepi:
Plodovi in semena nam prinašajo sončno energijo. A to še ni vse. Sadje vsebuje vitamine, brez katerih ne moremo biti zdravi. Plod je pomemben organ cvetoče rastline, ki zagotavlja razvoj, zorenje, zaščito in razporeditev semen. Raznolikost plodov je razložena z različnimi načini razvoja in širjenja semen. Plodovi služijo kot hrana živalim in ljudem, uporabljajo se v kozmetiki, parfumih, pa tudi za pripravo zdravil, predelujejo jih v konzerve, sokove, marmelado.
Delo s simulatorjem diska z uporabo nabora "Spheres".
5. Odsev.
Torej, danes smo se seznanili s pojmom sadje, izvedeli, kako pomembni so sadeži v človekovem življenju in kakšen pomen imajo v življenju rastline; Seznanili smo se tudi z zgradbo plodov in njihovo klasifikacijo. Sami ste lahko v praksi določili vrste sadja.
Povzemimo lekcijo.
Na rob postavite možica, ki hodi po stopnicah.
Na najvišjo stopničko, če vam je bilo med lekcijo vse jasno in zanimivo.
Na drugi korak - če nekatera vprašanja ostanejo nejasna.
Na spodnji korak pa tisti, ki teme sploh ne razumejo.
6. Domača naloga.
Po učbeniku str.48, učbenik str.36 št.6
Ustvarjalna naloga, sestavite križanko na temo "Sadje",
sporočilo na temo: "Skladišče vitaminov" ali modeli sadja.
Zelo pomemben cikel predmetov v šolskem kurikulumu je naravoslovje. Navsezadnje je on tisti, ki daje idejo o naravi, njenih pojavih, živih bitjih in njihovem odnosu do ljudi. Geografija, biologija, fizika in kemija so osnova, ki otroku omogoča, da vstopi v življenje, začne razumeti stvari, ki se dogajajo okoli njih, jih krmariti in z njimi upravljati.
Biologija je bila vedno uvedena v šolski kurikulum od 6. razreda, vendar je v skladu z zahtevami sodobnih izobraževalnih standardov ta disciplina zdaj obvezna za študij od pete stopnje izobraževanja. Razmislimo, kakšne zahteve za pripravo lekcije so zdaj postavljene, kakšna vloga je dodeljena učitelju in kakšen naj bi bil sodoben načrt učne ure biologije.
Pouk biologije kot del šolskega kurikuluma
Ta disciplina je najstarejša od vseh znanih znanosti. Od pojava človeka ga je takoj zanimalo vse, kar ga je obdajalo. Kako so zgrajeni živi organizmi? Zakaj pride do določenih pojavov? Kakšna je struktura njegovega telesa? Kakšna je raznolikost okoliške narave?
Na vsa ta vprašanja dobimo odgovore pri pouku biologije. Prav ta oblika usposabljanja je glavna, saj študentom omogoča, da v dodeljenem času absorbirajo največjo možno količino informacij. Trenutno je za študij tega predmeta namenjenih sedem let - od petega do vključno enajstega razreda. Seveda v tem času otrok prejme celoten sklop naravoslovnih znanj, ki so vključena v predmet in predmet biologije.
Glavno merilo lekcije
Najpomembnejše merilo za uspeh pouka je raznolikost oblik dela v njem, kompetentna in jasna konstrukcija njegove strukture. Če so te zahteve izpolnjene, je opazen najučinkovitejši rezultat. Glavni cilj je pri otrocih vzbuditi zanimanje za predmet, ki ga preučujejo, in spodbuditi njihovo željo, da bi se čim več naučili sami.
Zato je sodoben pouk biologije skupna dejavnost učitelja in učenca, zgrajena na načelih demokracije. Pri tem ni tako pomembno, ali so učenci v 5. ali 11. razredu - namen in bistvo pouka se ne spremeni. Aktivne oblike dela, različne tehnike in uporaba novih metod - vse to bi moral učitelj uporabiti na kateri koli stopnji poučevanja tega predmeta.
Pouk biologije: vrste
Za uspešnejšo implementacijo novih standardov pri gradnji pouka, pa tudi za povečanje učinkovitosti pouka je treba uporabiti različne vrste pouka biologije. Skupaj je 15 glavnih:
- pogovor;
- problemska lekcija;
- kombinirani pouk;
- ekskurzija;
- predavanje;
- seminar;
- igra vlog;
- test;
- filmska lekcija;
- lekcija z uporabo internetnih virov;
- laboratorijsko delo;
- splošna lekcija;
- test;
- preizkusna lekcija;
- konferenca.
Vendar pa obstajajo tudi druge vrste, ki jih nekateri učitelji ustvarijo samostojno in jih uspešno izvajajo. Vse je odvisno od osebnosti učitelja in njegove ustvarjalnosti, usmerjenosti v rezultate in odnosa do predmeta.
Očitno bi morale z vsako stopnjo usposabljanja vrste pouka postati bolj zapletene. Torej, v petem razredu je težko izvesti lekcijo-predavanje ali konferenco ali seminar. Toda igra vlog ali laboratorijsko delo, ekskurzija bo pri otrocih povzročila vihar navdušenja in navdušenja, kar bo pomagalo spodbuditi rast zanimanja za temo.
Za študente višjih letnikov je, nasprotno, bolje izbrati zrelejše in resnejše oblike izvajanja pouka, ki jim bodo omogočile pripravo na študentska predavanja. Vendar ne smete pozabiti na lahke vrste, sicer obstaja tveganje, da otrok izgubi naklonjenost in zanimanje za predmet.
Uporabljene metode
Metode pouka biologije včasih imenujemo tudi obrazci. So precej raznoliki in usmerjeni v doseganje enega ali drugega cilja. Poglejmo, kaj so:
- Projektna metoda vključuje delo ne samo med poukom, ampak po možnosti skozi celotno študijsko leto. Delo lahko poteka tako individualno kot skupinsko. Glavni cilj je preučiti problem ali predmet in na koncu dobiti določen rezultat.
- Frontalni način dela vključuje vodenje celotnega razreda in hkratno komunikacijo z vsemi otroki (na primer pri razlagi dela nove teme ali razkrivanju pojma).
- Individualna oblika - naloge so izbrane ob upoštevanju aktivnosti in osebnih značilnosti vsakega študenta.
- Kolektivno delo temelji na usklajeni interakciji vseh članov pouka: učitelj - učenec - učenec. To je mogoče storiti na primer med ekskurzijo ali laboratorijskim delom.
- Skupinska oblika vključuje razdelitev študentov na ločene "otoke", od katerih vsak preučuje določen problem.
- Uporaba IKT (informacijske in komunikacijske tehnologije) je pomemben del metodike pouka vsakega sodobnega učitelja.
- Tehnologije za varčevanje z energijo.
Učni načrt biologije v skladu z zveznim državnim izobraževalnim standardom, sestavljen s kombinacijo navedenih metod in vrst dela, bo zagotovo uspešen pri izvajanju.
Sodobni biološki programi
- A. I. Nikishov;
- V. V. Pasečnik;
- I. N. Ponomarjeva;
- N. I. Sonin;
- D. I. Traitak in N. D. Andreeva;
- L. N. Suhorukova in drugi.
- delovni zvezki za študente;
- dnevnik opazovanja (ne za vsakogar);
- metodološki priročnik za učitelje;
- program dela in načrtovanje pouka za l.
Katerega avtorja izbrati, čigavo linijo razvijati, izbere učitelj sam skupaj z vodstvom šole. Pomembno je, da je izbrani program biologije relevanten v vseh stopnjah izobraževanja, da se ne poruši kontinuiteta in celovitost dojemanja snovi.
Tehnološki zemljevid lekcije: kompilacija
Danes so bili sprejeti in se aktivno izvajajo novi, po njihovem mnenju je učni načrt biologije tehnološki zemljevid, ki opisuje vse glavne faze in potek lekcije. Kako ga sestaviti? Če želite to narediti, morate sestaviti tabelo, ki bo odražala naslednje točke:
- Tema lekcije.
- Namen lekcije.
- Načrtovani rezultat, v katerem naj bodo predmetne spretnosti opisane v enem in v drugem stolpcu.
- Osnovni koncepti te teme.
- Organizacija prostora, ki vključuje tri sklope (stolpce): medpredmetne povezave, oblike dela, sredstva.
- Stopnje pouka, v katerih so jasno začrtane učiteljeve dejavnosti, pa tudi delo učencev v treh smereh: kognitivni, komunikacijski, regulativni.
Načrt lekcije biologije mora vključevati naslednje faze konstruktivne konstrukcije lekcije:
- vključno z oznako teme in njeno relevantnostjo;
- postavljanje ciljev;
- primarna asimilacija in uporaba znanja, razumevanje;
- rezultati lekcije;
- refleksija;
- Domača naloga.
Ta vrsta konstrukcije se šteje za popolno, saj odraža vse dejavnosti učitelja in študentov, uporabljene metode in vrste dela, rezultate in obseg gradiva. biologije, sestavljen v skladu z zahtevami zveznega državnega izobraževalnega standarda, pomeni usmeritev k dejavnosti in osebnostno usmerjenemu pristopu k učenju.
Analiza rezultatov lekcije
Da bi razumeli, kako uspešno poteka delo po izbrani liniji in v skladu z zveznim državnim izobraževalnim standardom, obstaja analiza pouka biologije. Omogoča vam prepoznavanje prednosti in slabosti, slabosti, prednosti. Posledično lahko prilagodite razrede in izboljšate njihovo učinkovitost ter izboljšate kakovost učenja.
Oblike analize so lahko različne. Na primer:
- introspekcija;
- kompleksna analiza;
- metodološke analize in drugo.
Izbrati je treba glede na namene, za katere poteka dogodek.
Sodobna učiteljica biologije
Na vseh ravneh izobraževanja so pred učiteljem velike zahteve. Z vidika zveznega državnega izobraževalnega standarda mora trenutni učitelj biologije tekoče govoriti, poleg tega pa morajo biti njegove osebne lastnosti na določeni ravni.
Psihološki portret učitelja je predmet obravnave tudi z vidika zveznega državnega izobraževalnega standarda. Oglejmo si podrobneje, katere kompetence in lastnosti sestavljajo učiteljevo osebnost.
Strokovne kompetence
Obstaja 6 glavnih:
- Komunikativen. Sposobnost konstruktivnega komuniciranja, iskanja demokratičnih metod za konstruiranje pogovora s študenti in njihove uporabe. Ohranjajte svoboden dialog s starši, sodelavci in vodstvom. Sposobnost komuniciranja je pomemben del uspešnega učnega procesa.
- Profesionalno. Seveda mora sodoben učitelj imeti visoko raven znanja o svojem predmetu, imeti splošno široko razgledanost in vzpostaviti metapredmetne povezave pri pouku.
- IKT kompetence. Nobena odprta lekcija biologije danes ni popolna brez uporabe informacijske tehnologije. In prav je. Naši otroci odraščajo v obdobju, ko je zanje norma, da imajo v življenju nenehno računalnik. Učitelj mora to znati uporabiti za doseganje dobrih rezultatov pri poučevanju.
- Managerski, ki bo omogočal dejavnostni pristop k učenju.
- Splošno pedagoško. Predpostavlja poznavanje osnov psihologije in pedagogike študentov.
- Reflektivno - sposobnost treznega in kompetentnega ocenjevanja svojega dela in dela na napakah.
Osebne lastnosti učitelja
Poleg označenih strokovnih kompetenc so postavljene tudi zahteve do učitelja kot posameznika. Menijo, da bi biologijo v šoli morala poučevati oseba, ki ima:
- smisel za humor;
- čustvenost;
- ekspresivnost govora;
- ustvarjalnost;
- organizacijske sposobnosti;
- disciplina;
- vztrajnost;
- namenskost.
V kombinaciji s strokovnimi merili dobimo portret sodobnega učitelja, ki izpolnjuje zahteve Zveznega državnega izobraževalnega standarda.
Testi: bistvo in pomen
Ena najpomembnejših oblik kontrole znanja, ki se uporablja povsod pri vsakem pouku, so testi biologije. In to je povsem razumljivo. Prvič, takšno preverjanje prihrani čas pri pouku. Skoraj vsak tečaj biologije vključuje to obliko dela. Drugič, omogoča pokrivanje večjega obsega obravnavanega gradiva z vprašanji. Tretjič, omogoča vam povečanje kopičenja ocen. Vendar to ni glavni razlog.
Oblika GIA in enotnih državnih izpitov vključuje glavni del v obliki testa. Zato je pomembno, da učence vnaprej pripravimo na to obliko preverjanja znanja. Prepričajte se, da do diplome že tekoče obvladajo metodologijo pisanja takih člankov in da to smatrajo za normalno.
Teste iz biologije, tako kot pri katerem koli drugem predmetu, sestavi učitelj samostojno ali z uporabo že pripravljenih obrazcev iz učnih pripomočkov. Vsekakor je pri vprašanjih priporočljivo vključiti tista, ki se pojavljajo v izpitnih poljih. Oblika samega testnega obrazca mora biti čim bolj podobna obliki končnega spričevala.
Kako delati zapiske, se učijo v srednji šoli, vendar postanejo resnično pomembni med predavanji na inštitutu ali univerzi. Pravilno napisan zapisnik je ključ do uspešno opravljenega izpita.
Članek je namenjen osebam, starejšim od 18 let
Ste že dopolnili 18 let?
Zakaj se je treba naučiti pisati zapiske in
Postopek zapisovanja
Kako lepo in pravilno napisati povzetek
Sinopsis je povzetek predavanja ali dela, v katerem je poudarjeno vse pomembno in bistveno. Podatke morate zapisati kratko in smiselno. Za vsak predmet je vredno voditi ločene zvezke - tako boste lažje našli informacije, ki jih potrebujete.
Ne zamenjujte povzetka z načrtom, ker je ta koncept veliko širši. A vseeno imata nekaj skupnega – sposobnost razdelitve pogovora ali dela na logično povezane dele.
Povzetek nujno uporablja primere in citate. Slednje je treba storiti v skladu z vsemi pravili - postavite ga v narekovaje in navedite vir vzetega materiala. Prav tako je vredno natančno izpostaviti naslove, podnaslove, izraze in koncepte. To vam bo pomagalo učinkoviteje zapomniti in sistematizirati informacije, prejete med lekcijo. Poleg tega bo pri pripravi na test ali izpit zelo priročno najti vse najpomembnejše stvari v najkrajšem možnem času.
Če želite zapisovati pogovor, boste morali zapisati njegovo temo, povzetek, vse glavne misli in točke. Glavna napaka pri vodenju evidenc je preveč podrobno, skoraj dobesedno zapisovanje gradiva. To je povsem neuporabno, saj vam bo vzelo preveč časa, vi pa preprosto ne boste mogli dohajati predavatelja. Posledično tvegate, da boste dragocene minute zapravili za malenkosti, medtem pa zamudite vse najpomembnejše.
Primere zapiskov si lahko ogledate na internetu tako, da preprosto pošljete zahtevo s temo na ustreznem spletnem mestu. Toda na takšne namige se ne morete zanesti - na svetovnem spletu je veliko netočnih (in včasih povsem napačnih) gradiv. Zato so takšne virtualne opombe primerne za sistematizacijo in razjasnitev informacij, ne pa kot njihov glavni vir. Poleg tega mnogi učitelji od vas zahtevajo, da si zapiske delate le med predavanji in to ročno (paste in citati iz interneta so strogo prepovedani).
Ko pišete povzetek članka ali pogovora, ga poskušajte povzeti tako, da bo navsezadnje zanimiv za branje. Če v besedilu uporabljate okrajšave (in včasih so preprosto potrebne), ne pozabite nekje zapisati njihove definicije. To je potrebno, da v ključnem trenutku ne izgubljate časa, ko poskušate razumeti, kaj pomeni ta ali ona fraza. Ne pozabite, da lahko tudi najbolj kreativne ideje pozneje močno propadejo.
Povzetek lekcije ali predavanja lahko vsebuje podroben oris, glavne točke pogovora, citate in izvlečke. Vse informacije pa morajo biti predstavljene čim bolj kratko in jasno. Glede na informacije, ki jih vsebujejo opombe, jih lahko razdelimo na načrtovane (ki vsebujejo le kratek oris lekcije ali besedila), besedilne (so le logično povezane izjave in citati) in proste (obstajajo znaki dveh prejšnjih). vrste).
Značilnosti pisanja opomb o ruskem jeziku in književnosti
Pisanje orisa je v bistvu logična obdelava izhodiščnega besedila in beleženje vseh najpomembnejših nians. Pri sestavljanju zapiskov o ruskem jeziku je zelo pomembno, da ste pozorni na pravila in primere zanje. Imeti morajo logično povezavo - to je potrebno za poznejšo obnovitev informacij v celoti. To pomeni, da mora oris odgovoriti na tri glavna vprašanja - kaj je povedano, kaj je najpomembnejše in kaj je treba glede tega storiti.
Književne opombe pišemo predvsem ob izbranem delu (čeprav je občasno treba zapisati najpomembnejše točke lekcije). Preden začnete delati zapiske, preberite tematsko gradivo, poudarite glavne točke v njem, napišite podroben načrt in šele nato lahko opravite dejansko delo. Besedilo naj bo napisano jedrnato, brez nepotrebnih podrobnosti in pojasnil. Glavna stvar je poudariti glavne junake zgodbe, kraj in čas dejanja, glavne zaplete in dogodke. Toda imena manjših likov, vsaka lokacija in pogovor ne bi smeli biti omenjeni - to bo popolnoma neuporabno delo.
Značilnosti pisanja sinopsisa za zvezni državni izobraževalni standard
Pisanje zapiskov je obvezen pogoj izobraževalnega procesa, ki temelji na novih državnih standardih domačega izobraževanja. Po njihovem mnenju mora biti učenec sposoben snovi ne le prebrati, ampak jo tudi natančno obdelati, povzeti in zapisati vse najpomembnejše. Zapisovanje je še posebej pomembno pri zgodovini in biologiji. Povzetek lekcije o teh temah je treba dopolniti s podatki, zabeleženimi za odstavek v ustreznem učbeniku. Dobrodošla so tudi pojasnila iz drugih virov (ne pozabite si zapisati, kje ste našli to ali ono informacijo).
Pri sestavljanju povzetka fizike morate vsekakor vključiti vse osnovne izraze, pravila in primere ustreznih problemov. Ne pozabite na robove zapisati razdelek predmeta, ki ga preučujete - tako boste veliko lažje našli potrebno gradivo.
Kljub navidezni razliki imajo angleški zapiski podobna pravila pisanja. Pri tem je zelo pomembno ločiti različna področja teme. Besedišča in slovnice ne bi smeli pisati skupaj - to vam lahko pozneje močno oteži življenje.
Značilnosti pisanja zapiskov v šoli in na univerzi
Kot smo že omenili, je pisanje zapiskov na univerzi verjetno glavni način pomnjenja in sistematiziranja informacij. Toda pisanje zapiskov v šoli je bolj priprava na običajen izobraževalni proces na fakulteti kot nujen in nujen pogoj (pravzaprav se začne veliko prej - s pripovedovanjem pravljic v vrtcu).
Otroci začnejo pisati prve zapiske v 5. razredu. Na tej stopnji je to zelo kratko načrtovano zapisovanje, ko se vsebina enega odstavka prilega le nekaj vrsticam. V 6. razredu zapiski postanejo le nekoliko obsežnejši – na to vplivata tudi starost učencev in dodajanje novih predmetov, ki bi jih prav tako morali črtati.
Toda razredi 9-10 upravičeno veljajo za najtežje, v katerih število predmetov doseže vrhunec. To pomeni, da morate veliko pisati in da je pravilno pisanje zapiskov bolj življenjska potreba kot muha učiteljev (in tudi na Enotnem državnem izpitu so zapiski lahko zelo koristni). Za uspešno opravljanje izpitov in testiranj morate preprosto voditi podrobne in jasne zapiske od 7. razreda. Kasneje med pripravo bo dovolj, da si preprosto malo osvežite spomin.
Zakaj se morate naučiti pisati zapiske in kako to najbolje storiti
Kot smo že omenili, je pisanje povzetkov lekcije obvezno. Če želite to narediti, morate sami hitro določiti vse najpomembnejše in jih na kratko orisati. Najlažji način za to je iz knjige - po branju se boste zagotovo spomnili vseh glavnih točk, ki jih je vredno zapisati. To morajo biti junaki in dogodki. Pomembna bosta kraj in čas dogajanja, ki se odvija v pripovedi. To bo referenčni povzetek, ki vam bo zagotovo koristil v bližnji prihodnosti. Če ste preleni, da bi delo prebrali v celoti, potem ne smete zaupati zapisom iz interneta - tam vsebovane informacije so pogosto nepopolne ali imajo precejšnja izkrivljanja. Tukaj se moraš odločiti - želim se dobro učiti ali želim iti na sprehod. Tretje možnosti preprosto ni. Zato je odgovor na vprašanje, ali je treba pisati zapiske, jasen - to je preprosto potrebno za normalno in učinkovito učenje.
Postopek zapisovanja
Pravilno in lepo zapisati bistvo vsake informacije je pot do zelo uspešnega učenja v šoli in na fakulteti. Za vodenje evidenc ni strogih pravil - vsak zase izbere tiste metode, ki so mu bližje in lažje. Vsakdo ima tudi svoje načine za učinkovito označevanje in pomnjenje gradiva – nekaterim si pomaga z zapiski ob robu, drugim z označevanjem bistvenih točk z barvnim flomastrom, tretji, nasprotno, rišejo mini piktograme, ki jih je težko razumeti. nepoučena oseba razumeti.
Tehnologija pisanja zapiskov je precej preprosta - najprej se tema zapiše, slišane informacije se sistematizirajo in na kratko vnesejo v zvezek. Vsi glavni naslovi, podnaslovi, pravila in izrazi morajo biti označeni. Kot vizualni pripomoček so zapisani primeri ali izdelane shematske skice. Zaporedje snemanja je odvisno le od vrstnega reda podajanja gradiva. Tudi pri zapisovanju ne pozabite, da je načrt osnova zapiskov, iz katerih boste gradili v prihodnje.
Pisanje zapiskov ni težko, če nisi len in si odločen intenzivno delati. Verjemite mi, čas, porabljen za zapisovanje potrebnih informacij, se vam bo kasneje povrnil stokrat, ko se boste pripravljali na enotni državni izpit ali sejo.
Ta lekcija bo pomagala organizirati delo študentov, da se seznanijo z znanostjo o zoologiji in predmetom njenega študija. Med poukom bodo učenci z različnimi nalogami ugotovili razlike med rastlinami in živalmi, se spomnili štirih življenjskih okolij živih organizmov, vključno z živalmi, skupin okoljskih dejavnikov, koncepta "biocenoza" in vrst odnosov med živalmi. Lekcijo spremlja svetla predstavitev. Delo je bilo dodano na natečaj "Moja predstavitev za lekcijo."
Razvoj vsebuje povzetek lekcije, predstavitev in video. To je druga lekcija na temo "Zgradba celice", prejšnja je preučevala vse organele razen jedra.
Večji del učne ure je namenjen utrjevanju in preverjanju znanja o zgradbi in delovanju celičnih organelov, pri čemer nam bo v pomoč predstavitev z nastavitvami videza napisov za risbe; manjši ob ogledu videa in samostojnem reševanju nalog v zvezku proučuje zgradbo in delovanje jedra.
Lekcija temelji na programu N.I. Sonina, gradivo splošne biologije za 10. razred, osnovna raven, lahko pa tudi v 9. razredu po koncentričnem programu istega avtorja ali drugih avtorjev. Pri pouku se uporablja različno samostojno, parno in skupinsko delo učencev.
Ciljna publika: za 10. razred
To predstavitev lahko uporabite pri pouku biologije v 5. razredu na temo: Okoljski dejavniki okolja. Namen lekcije: ugotoviti, kaj so okoljski okoljski dejavniki in kakšen vpliv imajo na žive organizme. Lekcija na liniji I.N. Ponomareva "Algoritem za uspeh"
Metodološki razvoj lekcije "Človek v naravi" za 11. razred. Učna ura odkrivanja novega znanja. Vsebuje naloge za dokazovanje pripadnosti človeka živalskemu svetu. Vključuje fazo refleksije in izbirne domače naloge.
Ciljna publika: za 11. razred
Pouk biologije v 5. razredu je bil razvit v skladu z učnim gradivom I. N. Ponomareva, vendar se lahko uporablja v učbenikih drugih avtorjev. Lekcija je namenjena oblikovanju učnih spretnosti na podlagi izobraževalnih nalog po Dani Tollingerovi. Lekcija vključuje tehnološki zemljevid, predstavitev in aplikacije, tabele izobraževalnih nalog po D. Tollingerovi, dopolnjene z ustvarjenim UUD.
Ciljna publika: za 5. razred
Povzetek in predstavitev za lekcijo biologije"
Cilji lekcije:
Razviti znanje o zgradbi živalske celice, zgradbi in delovanju delov in organelov celice (jedro, citoplazma, celične in jedrske membrane, ER, Golgijev kompleks, mitohondriji, lizosomi, kromosomi, DNK).
Oblikujte idejo, da je celica glavni strukturni in funkcionalni element telesa.
UMK: D.V. Kolesov. R.D. kaša Biologija. Človek. 8. razred - Učbenik / M: "Bustard", 2016
Ciljna publika: za 8. razred
Ta lekcija je uvodna lekcija biologije za 6. razred. Učno gradivo vam omogoča, da oblikujete predstavo o botaniki kot znanosti o rastlinah, razvijete razumevanje raznolikosti rastlinskega sveta, pomembnosti rastlin v naravi in človeškem življenju ter poglobite znanje o značilnostih in organih rastlin. . Učno uro spremlja barvita predstavitev.
Ciljna publika: za 6. razred
Razvoj lekcije o biologiji: "Habitati. Selitev. Vzorci distribucije živali." 7. razred.
UMK: Latyushin V.V., Shapkin V.A. Biologija. Živali. 7. razred. Učbenik / M.: Bustard, 2014.
Namen lekcije: Razviti znanje učencev o habitatih, selitvah;
- Predstaviti vzorce razširjenosti živali v habitatu, ki jih povzročajo spremembe habitatov in spremembe okoljskih razmer;
- Pokažite, da je namestitev živali prilagodljive narave in je rezultat evolucije;
- Razviti sposobnost podajanja primerov vrst endemitov, kozmopolitov, reliktnih vrst, različnih vrst selitev (starostnih, občasnih, neperiodičnih), sestaviti glasovne diagrame (vrste selitev).
Ciljna publika: za 7. razred
Lekcija biologije v specializiranem 11. razredu "Reševanje genetskih problemov."
Vrsta pouka: pouk - delavnica.
Metode: reproduktivna, delno iskalna.
Vrsta lekcije: posploševanje in sistematizacija znanja in metod dejavnosti.
Oblika organiziranja dejavnosti študentov je skupinska.
Namen lekcije: posplošiti znanje o materialni osnovi dednosti in variabilnosti, utrditi znanje o reševanju genetskih problemov različnih vrst, izdelati simboliko in terminologijo, potrebno za reševanje problemov, nadaljevati učenje dela v skupinah.
Ciljna publika: za učitelje
Uvod BIOLOGIJA KOT ZNANOST
Metode znanstvenega spoznavanja
Glavna naloga splošne biologije je ugotoviti in pojasniti splošne vzorce razvoja organskega sveta
Glavni znaki živih bitij
enotnost elementarne kemijske sestave
Presnova in energija
Samoregulacija
Razmnoževanje
Doslednost in variabilnost
Rast in razvoj
Razdražljivost in gibanje
Ravni organiziranosti življenjskega sveta:
Biosfera
Populacija-vrsta
Organizemski
Tkanina
Cellular
Molekularno
Metode spoznavanja
Opazovanje
Eksperimentalno
Primerjava
Zgodovinski
Modelarstvo
Zgodovina preučevanja celic. Celična teorija
Zgodovina preučevanja celic je povezana z imeni številnih znanstvenikov. Hooke 1665 Oblikoval rez iz plute.Celico, ki jo je videl, je imenoval celica. In Leeuwenhoek je zasnoval mikroskop, ki je povečal 200-krat in preiskoval živalske in rastlinske celice
Botanik Schleidan in zoolog Schwann sta posplošila znanje o celici in oblikovala celično teorijo. Niso pa pravilno razložili pojava novih celic iz necelične snovi. 1858 F Virchow je dokazal, da so vse celice sestavljene iz dveh celic.
Osnovna načela celične teorije
1-celica je osnovna enota vseh živih bitij.
2-Vse celice so si podobne po zgradbi in sestavi
3-celice rodijo samo celice
Večcelični organizmi so kompleksni sistemi, sestavljeni iz medsebojno delujočih celic.
Podobna celična zgradba telesa ima skupen izvor
Kemična sestava celice
Celica vsebuje
Anorganske snovi voda in mineralne soli (sproščajo elemente v sledovih 98 % C, vodik, kisik dušik 1,8 %, klor, kalij, žveplo. Elementi v sledovih 0,2 % jod, fluor, baker. Voda je topilo (maščobe so netopne)
Hidrofilna, dobro topna v vodi (sladkor in sol). Voda je vključena v številne presnovne procese (fotosinteza ATP)
Organske snovi so beljakovine, maščobe, ogljikovi hidrati, nukleinske kisline DNK in RNK ter ATP
Beljakovine so sestavljene iz ogljika, vodika in dušika – so polimer, sestavljen iz monomerov. Monomeri beljakovin so aminokisline.
Lastnosti beljakovin:
Posebnost je uničenje 2-3. proteinske strukture pod vplivom visokih temperatur
Razlikovati
Primarna struktura
Sekundarna struktura je bolj gosta
Terciarna struktura je še gostejša
Funkcije beljakovin
Gradnja
Transport
Zaščitna
Katalitično - pospeši reakcijo
Energija - pri cepljenju 1 g. beljakovine sprostile 17,1 kJ energije
Ogljikovi hidrati - sestavljeni iz (C, H2. O2). Proizvajajo monosaharide (glukozo, fruktozo) in so dobro topni v vodi
Polisaharidi (škrob) so netopni v vodi in niso sladki.
Funkcije
Gradnja
Energija (17,1 KJ)
Maščobe so netopne v vodi in so sestavljene iz aminokislin
Funkcije
Gradnja
Zaščitna
Energija (pri razgradnji 1 g maščobe se sprosti 39 KJ)
Praktično delo št. 1
Preučevanje katalitične aktivnosti encimov
Namen dela je pridobiti znanje o vlogi encimov v celicah. Utrditi sposobnost izvajanja poskusov in zagotavljanja njihovih rezultatov.
Pripomočki: Raztopina vodikovega peroksida, koščki surovega in kuhanega krompirja, koščki surovega in kuhanega mesa, epruvete, pinceta
Napredek
Košček surove vode smo dali v epruveto s H2O2.krompir
Košček kuhanega krompirja smo dali v epruveto s H2O2
Med kuhanjem je prišlo do denaturacije encimskega proteina
V epruveto s H2O2 smo dali kos kuhanega mesa
Z rešitvijo ni sprememb
Encimi so prisotni v mesnih celicah
Kos surovega mesa smo dali v epruveto s H2O2
Silovito sproščanje kisikovih mehurčkov
Celice krompirja vsebujejo encime, ki pospešujejo razgradnjo H2O2
Zaključek: Delovanje encimov v rastlinskih in živalskih celicah je pri teh organizmih podobno.
Zgradba celice
Glavna sestava celice je citoplazma in membrana. Citoplazmo tvorijo citoplazemske snovi, vsebuje organele, stalno prisotno strukturo in vključke - nestalna struktura (kapljice maščobe, škrob).
Označite
Membranski organeli - Golgijev kompleks, lizosomi, mitohondriji
Nemembransko - ribosomsko celično središče
Zgradba in funkcije celičnih organelov
KompleksnoGol ji
Zgoščeni rezervoarji
Pakiranje snovi, ki tvorijo lizosome
Mitohondrije
Okrogla telesa 2 membrani. Zunanji tvori kriste
sinteza ATP
Celično središče je sestavljeno
Leukoplast
Bela barva
kloroplasti
fotosinteza
Kromoplasti
Daj barvo
Laboratorijsko delo št. 1
Primerjava zgradbe rastlinske in živalske celice
Namen: nadaljevati oblikovanje veščin, pripraviti mikropreparacije za prepoznavanje strukturnih značilnosti rastlinskih in živalskih celic.
Oprema: predmetno in pokrovno steklo, pinceta, učne igle, mikroskop, jod, čebula, že pripravljena mikrostekelca.
Napredek
Priprava mikropreparata celic lupine čebule. Pregledovanje pri majhni in veliki povečavi.
SLIKA 1
Struktura celic lupine čebule pri majhni povečavi - velika povečava - b
celična membrana
citoplazma
Jedro
Nukleolus
Vakuola
Pregledal pod mikroskopom enoslojni skvamozni epitelij (mezotelij) kunčjega omentuma na končnem mikrosisteku
SLIKA 2
Mezotelijska celica
Celične meje
Jedro
citoplazma
Opravil je primerjalno karakterizacijo živalskih in rastlinskih celic
ZaključekPri primerjavi rastlinskih in živalskih celic so se pokazale podobnosti v njihovi zgradbi, kar kaže na različne poti evolucije rastlinskega in živalskega sveta.
Laboratorijsko delo št. 3
Študij plazmolize in diplazmolize v rastlinskih celicah
Namen dela: Nadaljevati z razvojem veščin za pripravo vzorcev, pregledovanje pod mikroskopom, preučevanje pojava plazmolize in diplazmolize v lupini čebulnih lusk v celici.
Oprema: predmetno in pokrovno steklo, pinceta, učne igle, mikroskop, jod, čebula, parni žebljiček, nasičena raztopinaNaCl
Napredek
Pripravili smo mikrosistemec celic iz lupine čebule in ga pregledali pod mikroskopom.
Kapljico nasičene raztopine smo nanesli na predmetno stekelce.NaClpotegnite vodo z nasprotne strani s filtrirnim papirjem. Čez nekaj časa opazimo plazmolizo, ker koncentracija vode v celici je večja kot zunaj
Kapljico vode smo nanesli na predmetno stekelce in potegnili raztopino z nasprotnega robaNaCl. Deplazmolizo opazimo, ker se voda premika iz zunanjega prostora celice v celico.
Zaključek: Pri laboratorijskem delu smo opazili pojav plazmolize in deplazmolize v celicah čebulnih lusk. Ugotovili so, da je celična membrana polprepustna
Zgradba celičnega jedra in funkcije kromosomov.
Bistvena sestavina evkariontskih celic je jedro. Shranjuje informacije o strukturi telesa in nadzoruje vse vitalne procese. Celično jedro je obdano z jedrno ovojnico in vsebuje jedrni sok, kromatin in eno ali več jedrc.Jedrno ovojnico sestavljata 2 membrani. Zunanja membrana prehaja v endoplazmatski retikulum. Površina jedra je prežeta s porami, ki izmenjujejo različne snovi.
Jedrski sok beljakovin ogljikovih hidratov in nukleinskih kislin DNA RNA, v njem potekajo vsi intranuklearni procesi
Jedro je mesto sinteze RNA, v katerem nastajajo vrste RNA, ki sodelujejo pri biosintezi beljakovin.
V celičnem jedru so molekule DNK, ki vsebujejo informacije o vseh značilnostih organizma.
Molekule DNA skupaj z beljakovinami tvorijo komplekse – histone
V jedru celice, ki se deli, so ti filamenti dolgi in tanki. Med pripravo celice na delitev se molekule DNA spiralizirajo, skrajšajo in postanejo vidne v svetlobnem mikroskopu. - kromosomi.
Oblika kromosomov je odvisna od lokacije primarne zožitve.
Centromera je mesto, na katerega so pritrjeni vretenasti filamenti.
Skupek vseh značilnosti kromosomskega nabora, značilnega za določeno vrsto, se imenuje kariotip.
Ljudje imamo 46 kromosomov. Nosi več kot 30.000 genov.
Označite
Haploiden enojni niz kromosomov (n)
Diploidni 2. set kromosomov (nn)
Homologni kromosomi so identični – to so kromosomi enake oblike in velikosti, ki nosijo iste gene
DNK je nosilec dednih informacij. Biosinteza beljakovin.
Informacije o strukturi vseh beljakovin v telesu so zapisane v molekulah DNK in se imenujejo genetske informacije.
Niz kombinacij treh nukleotidov, ki kodirajo sestavo aminokislin, imenujemo genetska koda.
Gen je del molekule DNK, ki nosi dedno informacijo.
Biosinteza beljakovin:
Transkripcija - prepis informacij o strukturi proteina iz molekule DNA v informacijo, RNA
Translacijski prenos aminokislin na mesto sinteze beljakovin. Prenosne RNA se nahajajo v citoplazmi pod vplivomencimi in energija nastanejo v kompleksu. iz aminokislin in prenosne RNA. Premika se v ribosom, mesto sinteze beljakovin. Če je triplet in je RNA komplementarna (ustreza) tripletut-RNA, med aminokislinami nastane peptidna vez in beljakovinska molekula se podaljša. To se dogaja, dokler ribosom ne potuje do koncajaz-RNA ali dokler ni dosežen nepristranski triplet. Nastala beljakovina potuje po kanalih endoplazmatskega retikuluma do dela celice, kjer je potrebna.
Vsi procesi potekajo s sodelovanjem ATP. Sinteza procesa podvajanja DNKjaz-RNA in proteini se imenujejo reakcije sinteze predloge.
Matrična vrsta reakcije je osnova za sposobnost živih organizmov, da razmnožujejo svoje vrste.
Slika3
Jedrne in jedrne celice. Strukturne značilnosti prokariontov in evkariontov.
Vsi organizmi s celično zgradbo so razdeljeni v dve skupini:
Predjedrni (prokarioti),
jedro (evkarionti)
Primerjalne značilnosti prokariontov in evkariontov.
kromosomiMitoza
Mejoza
Gamete
Mitohondrije
Plastidi v avtotrofih
Način absorpcije hrane
Prebavne vakuole
Flagella
št
št
št
št
št
št
Absorpcija skozi celično membrano
št
Jejte
Jejte
Jejte
Jejte
Jejte
Jejte
Jejte
Fagocitoza in pinceta
Jejte
Jejte
Organizmi
Avtotrofni organizmi so organizmi, ki so sposobni samostojno sintetizirati organske snovi (modrozelene alge).
Heterotrofi so organizmi, ki so sposobni uživati že pripravljene organske snovi (živali, glive, bakterije).
Mikotrofni organizmi - ki vključujejo lastnosti obeh
Fotosinteza je proces nastajanja organskih snovi iz anorganskih snovi, ki nastane s sodelovanjemsončna svetloba. Vse reakcije potekajo v višjih rastlinah v kloroplastih. Alge v kromoplastih.
Bistvo izravnave fotosinteze
6 CO 2 +6 H 2 O= C 6 H 12 O 6 +6O 2
Fotosinteza poteka v 2 fazah
Svetlobna faza: svetlobni kvant zadene molekulo kloroplasta, izbije en elektron, ki sodeluje pri fotosintezi.
OH - =OH+1 e
4OH=2H 2 O+2O
Med fotolizo vode nastane vodikov kation, ki sodeluje v reakciji temne faze
Temna faza - ogljikov dioksid sodeluje z vodikom iz svetle faze, s sodelovanjem ATP nastane glukoza. PVA se spremeni v etilni alkoholCH5 Pri mlečnokislinski fermentaciji nastane mlečna kislina
Menjava plastike
Vsi organizmi so razdeljeni:
Aerobni organizmi, ki potrebujejo kisik (presnova energije v 3 stopnjah)
Anaerobno lahko brez kisika (povzročitelj tetanusa) (energijska presnova v 2 stopnjah)
Plastična izmenjava je niz sinteznih reakcij, ki vključujejo absorpcijo energije. Primera presnove plastike pri živalih sta biosinteza beljakovin in fotosinteza pri rastlinah.
Glede na absorpcijo ogljika obstaja vrsta presnove in pretvorbe energije. Izmenjava energije
Presnova je ena od osnovnih lastnosti vseh živih organizmov. Sestavljen je iz izmenjave energije in plastike..
Energijski metabolizem je sklop reakcij cepitve. Hoja s sproščanjem energije. Izmenjava energije poteka v treh fazah:
Pripravljalni -nastane v prekatu črevesnega trakta. Pod vplivom encimov. Beljakovine se razgradijo na aminokisline, maščobe na glicerin in maščobne kisline, ogljikovi hidrati na monosaharide. Energija se sprošča v obliki toplote.
Brez kisika - to je proces cepitve brez kisika, pri katerem se glukoza razgradi v piruvično kislinoC 3 H 4 O 3 v tem primeru se sprosti 2ATP. Če je v celici kisik, se piruvična kislina popolnoma oksidiraCO 2 inH 2 O
Kisik – zahteva kisik in nedotaknjeno mitohondrijsko steno.
C 6 H 12 O 6 +6O 2 +38 ADF +38 F=6CO 2 +6H 2 O+38ATP
Kisikova stopnja je energijsko ugodnejša, saj nastaja 36 ATP
Fermentacija je enostavnejša metoda in poteka brez kisika.
Če v celici ni kisika, se razvije proces fermentacije
Ruski znanstvenik Temeryazev je veliko prispeval k preučevanju procesa fotosinteze. Ki je dokazal, da rastline sintetizirajo sladkor iz anorganskih snovi. Pretvarjanje svetlobne energije v energijo kemičnih vezi. 1771 Angleški znanstvenik Grechtl je ugotovil, da rastline proizvajajo kisik.
Celična delitev
Obdobje življenja celice od trenutka njenega nastanka v procesu delitve do smrti imenujemo življenjski cikel. Eden od načinov delitve je mitoza.
Mitoza je delitev celice brez zmanjšanja števila kromosomov
Interfaza je obdobje med dvema delitvama. V katerem poteka priprava na delitev celic.
Pomen mitoze je, da nastaneta dve hčerinski celici, popolnoma podobni materi, kar zagotavlja materinsko stabilnost celice. Vegetativno razmnoževanje poteka z mitozo. Nespolno razmnoževanje pri enoceličnih organizmih.
Mejoza je delitev zorenja spolnih celic, ki se pojavi z zmanjšanjem števila kromosomov.
Mejoza je zaporedna delitev v profazi; 1. delitev vključuje konjugacijo homolognih kromosomov in navzkrižno izmenjavo odsekov kromosomov.
Biološki pomen mejoze je, da posledično nastanejo hčerinske celice s haploidnim nizom kromosomov. Diploidija se obnovi v trenutku oploditve, to pomeni, da se ohrani konstantno število kromosomov očeta in matere, zaradi česar posameznik pridobi nove lastnosti.
Necelične oblike življenja. Virusi. Ukrepi za preprečevanje virusnih bolezni .
Zasedajo vmesni položaj med živo in neživo naravo.
Vsak virus je sestavljen iz DNK ali RNK, obdanih z beljakovinsko ovojnico, imenovano kapsida.
Ruski profesor Dmitry Iosifovich Ivanov na primeru virusa tobačne celice.
Biološki pomen virusov je, da so povzročitelji številnih bolezni:
Gripa, ošpice, rdečke, hepatitis, norice, steklina, herpes, AIDS. HIV.
Virusi, ko so v celici, preuredijo njeno aktivnost. DNK virusa sodeluje z DNK celice.
Pripravljene celice ga postopoma spremenijo ali uničijo, spremenijo se lastnosti virusa.
Ker virusi mutirajo, je zdravljenje virusnih bolezni težko. Posebna pozornost je namenjena preprečevanju virusnih bolezni.
Ukrepi za preprečevanje virusnih bolezni:
Pravilna prehrana
Zdrav način življenja
Cepljenja
Pravilno vedenje v času epidemij
Skladnost s pravili za obdelavo medicinskih instrumentov
Javno šolstvo
Urejeni spolni odnosi
Nespolno in spolno razmnoževanje
Nespolno razmnoževanje poteka brez sodelovanja zarodnih celic, haploidna preprosta delitev (ciliati). Sporulacija (plesni), vegetativna (list), čebulice - tulipani, gomoljnice - (krompir). Razdrobljenost - delitev telesa na 1-4 dele (annelidi), brstenje (kvas).
Spolno razmnoževanje poteka s sodelovanjem gameta. Vrste, ki imajo različne gamete, imenujemo heteroseksualne. Vrste, pri katerih lahko isti posameznik tvori moške in ženske spolne celice, so hermafroditi. (kritosemenke), se lahko samooplodijo.
Pri nespolnem razmnoževanju se število osebkov povečuje veliko hitreje, to razmnoževanje pa traja dlje.
Med spolnim razmnoževanjem se pri potomcih oblikujejo nove lastnosti.
Gnojenje in njegov pomen. Umetno opraševanje in oploditev pri živalih.
Oploditev je proces zlitja moških in ženskih spolnih celic. Kot posledica oploditve nastaneta diploidna celica in zigota, aktivacija inkaterega nadaljnji razvoj vodi v nastanek novega organizma.
Ko se zarodne celice različnih osebkov združijo, pride do prenosne oploditve in ko se gamete združijo s produkti, ki jih proizvaja en organizem, pride do samooploditve.
Pomen oploditve
Kot posledica oploditve pride do oploditve genskega materiala, kar povzroči nastanek edinstvene kombinacije genov.
Zunanja oploditev - celice se zlijejo zunaj telesa samice (Ribi)
Notranja oploditev poteka v genitalnem traktu samice (živali), verjetnost uspešne oploditve je velika, zato se tvori manj spolnih celic.
Postopek oploditve je sestavljen iz več faz. Prodiranje semenčic v jajčece, zlitje haploidnih jeder obeh gamet, kar povzroči nastanek zigote, diploidne celice. Aktivacija zigote in nadaljnja fragmentacija ter razvoj
Bistvo oploditve je nastanek diploidnega nabora kromosomov, ki absorbira dedne informacije.
Značilnosti gnojenja cvetočih rastlin.
Razvil ga je ruski botanik Novikov.
Zlitje ene semenčice z jajčecem in nastanek zarodka.
Zlitje druge sperme z diploidnim jedrom izvajajo celice s triploidnim nizom kromosomov. 1n+2 n=3 n2. Iz katerega se naprej razvije endosperm z oskrbo s hranili.
Pomen gnojenja iglavcev je tvorba endosperma – to daje prednost pred drugimi rastlinami. Partenogeneza je razvoj zarodka iz neoplojenega jajčeca čebele.
Individualni razvoj organizmov (ontogenija).
1886 Haeckel. Ontogeneza je sestavljena iz 2 stopenj
Embrionalno obdobje je prehod od oploditve do rojstva.
Obdobja:
Cepljenje Kot posledica cepitve nastane enozložni zarodek blastule.
Gastrulacija - nastanek gastrule dvoslojnega zarodka
Ektoderm je zunanja zarodna plast.
Endoderm je notranja zarodna plast.
Med ektodermom in endodermom nastane srednji zarodni list mezoderm
Ontogeneza - nastanek aksialnih organov (stadij nevrule).
Endoderm-črevo, pljuča, trebušna slinavka jetra
Ektoderm - živčni sistem, možgani, koža
Mezoderm – mišice, ledvice, okostje in SS
Razlikuje se postembrionalno obdobje
Neposredni razvoj (ptice, sesalci)
Posredni razvoj - z nepopolno preobrazbo
Poudarek:
Razvoj z nepopolno preobrazbo (kobilice, metulji).
Laboratorijsko delo št. 4
Identifikacija in opis znakov podobnosti med človeškim zarodkom in drugimi vretenčarji kot dokaz njihovega evolucijskega odnosa.
Namen: Ugotoviti znake podobnosti med človeškim zarodkom in drugimi vretenčarji.
Oprema: izroček, ki ponazarja embrionalne dokaze za evolucijo.
Napredek
Seznanite se z embriološkimi dokazi odnosa med človekom in drugimi vretenčarji (ribe, močeradi).
Ugotovljeno je bilo, da so zarodki različnih vretenčarjev bolj podobni drug drugemu kot odrasli.
Podobnosti zarodkov se odražajo v obliki telesa, prisotnosti repa, okončin in škržnih vrečk. Z napredovanjem razvoja se podobnosti med zarodki zmanjšujejo.Začnejo se kazati značilnosti razredov, ki jim pripadajo.
Zaključek: Podobnosti med človeškimi zarodki in drugimi vretenčarji so dokaz njihovega evolucijskega odnosa.