طرح درس روانشناسی مدرسه. درس روانشناسی "یاد بگیر اعتماد کنیم"

موضوع: "مهربانی"

تکمیل شده توسط: روانشناس تربیتی

MBS(k)OU "S(k)OSH برای کودکان

از OVZ شماره 155 اینچ Perm

ولگوتووا ناتالیا گریگوریونا

خلاصه درس آزاد روانشناسی.

موضوع درس: "مهربانی".

شرکت کنندگان: 5 دانش آموز کلاس "الف"، 6 نفر. (زیرگروه)

فرم درس: گروهی

هدف درس: شکل گیری ویژگی های معنوی و اخلاقی دانش آموزان از طریق مطالعه مفهوم "مهربانی"

گسترش دانش دانش آموزان در مورد مفهوم "مهربانی" و نقش آن در زندگی انسان.

ایجاد انگیزه در دانش آموزان برای انجام کارها و اعمال نیک;

توسعه مهارت های اجتماعی و ارتباطی لازم برای ایجاد روابط بین فردی در دانش آموزان.

فرآیندهای خودشناسی و خودافشایی دانش آموزان را فعال کنید.

توسعه مسئولیت برای کار محول شده را ترویج دهید.

ترویج توسعه جستجوی مستقل برای مطالب لازم در منابع مختلف.

تشکیل UUD

UUD شناختی

1. استخراج اطلاعات از منابع مختلف.

2. یک گفتار را به صورت شفاهی بسازید.

3. روابط علت و معلولی برقرار کنید.

UUD نظارتی

1. هدف از فعالیت در درس را مشخص کنید.

2. ارزیابی فعالیت های یادگیری مطابق با وظیفه محول شده.

3. وظیفه یادگیری را بپذیرید و ذخیره کنید.

4. اقدامات خود را برنامه ریزی کنید.

5. بازتاب شناختی و شخصی را انجام دهید.

6. یاد بگیرید که مشکلات خود را بشناسید و برای غلبه بر آنها تلاش کنید

UUD ارتباطی

1. به دیگران گوش دهید و درک کنید.

2. یک گفتار مطابق با وظایف محول شده بسازید.

3. افکار خود را به صورت شفاهی بیان کنید.

4. در مورد قواعد ارتباط و رفتار توافق کنید.

5. در نظر گرفتن نظرات مختلف و تلاش برای هماهنگی مواضع مختلف در همکاری.

6. از وسایل گفتاری به اندازه کافی برای حل مسائل مختلف ارتباطی، ساختن جملات تک گویی و تسلط بر شکل گفتگوی گفتار استفاده کنید.

UUD شخصی

1. ایجاد احترام برای فرد و شایستگی های او، نگرش دوستانه نسبت به دیگران.

2. عزت نفس اخلاقی مثبت و احساس غرور اخلاقی ایجاد کنید.

تجهیزات: تخته چند رسانه ای، پروژکتور، بلندگو، کاغذ واتمن با تصویر یک درخت، کارت هایی با ضرب المثل، گل های کاغذی با نوار چسب، نشانگر، کاغذ برای آرزوها، یک سبد کوچک (جعبه)، کودکان در یک نیم دایره نشسته اند، یک منطقه میزهایی برای کار گروهی تنظیم شده است.

مرحله درس

پیشرفت درس

فعالیت های معلم

فعالیت های دانشجویی

1. سازمانی

آهنگی در مورد مهربانی می آید.

ارائه شروع می شود. (اسلاید 1)

معلم از دانش آموزان و مهمانان استقبال می کند.

دانش آموزان وارد سالن می شوند و به صورت نیم دایره می نشینند.

2. آمادگی برای فعالیت شناختی فعال.

معلم: "امروز ما یک درس غیر معمول داریم. امروز شما یک ماموریت مسئول دارید، هر یک از شما نقش یک معلم را بازی خواهید کرد. هر کدام از شما چیزی به ما یاد خواهید داد، چیزی به ما بگویید.

شما آماده ای؟".

پاسخ دانش آموزان:

"بله، ما آماده ایم!"

3. تعیین تکلیف شناختی

معلم:

بیایید به یاد بیاوریم که چه تکالیفی داشتید؟

معلم: کلمه اصلی در تکالیف شما چیست؟

معلم: "درست است، بیایید موضوع درس خود را با هم تنظیم کنیم.

- اسلاید "مهربانی" 2

معلم: "در کلاس چه چیزی یاد بگیریم؟" تدوین هدف درس (اسلاید 3)

دانش آموزان:

همه تکالیف خود را بیان می کنند.

شاگرد اول: «تعریف، جملات معروفی برای کلمه «مهربانی» پیدا کنید.

شاگرد دوم: تصاویری در مورد مهربانی پیدا کنید.

شاگرد سوم: "یک آهنگ در مورد مهربانی پیدا کنید."

شاگرد چهارم: «عمل نیک» چیست مثال بزنید.

دانش آموز پنجم: "کلمات مهربانانه" چیست؟ کلمات محبت آمیز را فهرست کنید

دانش آموز ششم: جملاتی را در مورد "مهربانی" بیابید

دانش آموزان: "مهربانی"

دانش آموزان: "مهربانی"

دانش آموزان: "مهربانی چیست؟"

4. جذب دانش جدید

1. معلم:

وقتی کوچک بودم به نظرم می رسید که مهربانی درختی گلدار است.

من این درخت را همانطور که تصور می کردم برای شما ترسیم کردم. نگاه کنید (همه چشم ها به پوستر درخت). فقط یک چیز ما را ناراحت می کند: درخت شکوفا نمی شود. احیای آن، تا شکوفا شود، تا مهربان شود، مهربانی ما به ما کمک می کند. در طول درس ما به لطف کارهای خوب شما شکوفا خواهد شد.

2. معلم: مهربانی... مهربانی... چیست؟

"چه تعریفی از مهربانی پیدا کردید (نام دانش آموزی که این سوال را تهیه کرده است)"

معلم: "آفرین!" حالا به قول خودت بگو مهربانی چیست.»

معلم: "عمل خوبی کردی، مطالبی پیدا کردی، از مهربانی به ما گفتی، می توانی گلی برداری و روی "درخت مهربانی" ما بچسبان.

3. معلم:

«مهربانی، نیکی‌های ماست، نیکی‌ها». (نام دانش آموز) به ما خواهد گفت که «عمل نیک» چیست.

با تشکر، از کودک دعوت می شود برای یک کار خوب، گلی را روی "درخت مهربانی" بچسباند.

کودکی بیرون می آید و مطالبی را که پیدا کرده ارائه می کند. (اسلاید 4.5)

پاسخ دانش آموز

دانش آموزی گلی را به درخت می چسباند

پاسخ دانش آموز با نمایش اسلاید. (6 اسلاید)

5. بررسی اولیه درک

یادمان باشد در ابتدای درس چه وظیفه ای را تعیین کردیم؟

چه نتیجه‌ای می‌توانیم از قبل بگیریم؟

بیایید یافته های شما را با یافته های ارائه شده در ارائه مقایسه کنیم. (اسلاید 7)

پاسخ های دانش آموزان

6. تحکیم دانش

"و اکنون ما یک تمرین عملی "یک ضرب المثل اضافه کنید" را انجام خواهیم داد. آن را انجام می دهد (نام دانش آموز نامیده می شود).

از کودک خواسته می شود که گلی را به "درخت مهربانی" بچسباند.

معلم: "مهربانی نه تنها کردار خوب، بلکه گفتار مهربان نیز هست"

- (نام کودک) یک تمرین عملی با شما انجام خواهد داد

"آرزوهای خوب".

با تشکر از شما، همه شما کار خوبی انجام دادید، برای یکدیگر و مهمانان ما آرزوهای خوب نوشتید. و حالا به همه پیشنهاد می کنم یک گل بردارند و به درخت مهربانی ما بچسبانند.

دانشجو:

«شما ضرب المثل ها و ضرب المثل هایی در مورد مهربانی در پاکت دارید، اما آنها با هم مخلوط شده اند. شما باید آنها را به درستی مونتاژ کنید."

دانش آموزی گلی را می چسباند

دانش آموز آرزوهای خوب را می خواند. از کودکان دعوت می کند تا 2 آرزو بنویسند. آرزوها را در جعبه می گذارد و یکی یکی بین مهمانان و بچه ها تقسیم می کند.

دانش آموزان گل ها را می چسبانند.

7. خلاصه درس

معلم: "ببین، "درخت مهربانی" ما به لطف کردار نیک و گفتار مهربانت شکوفا و شکوفا شده است. چنین درختی هرگز تنها نخواهد بود. پرندگان برای آواز خواندن و ساختن لانه به سمت آن پرواز می کنند، حشرات برای جمع آوری گرده ها پرواز می کنند. حیوانات و مردم زیر تاج سرسبز از گرما یا باران پنهان می شوند. مهربانی جذب می کند. یک انسان مهربان همیشه دوستان زیادی دارد. مهربانی خورشیدی است که روح ما را گرم می کند.

بیایید موضوع درس خود را به خاطر بسپاریم. (اسلاید 7)

هدف از درس ما: (اسلاید 8)

به طور خلاصه به زبان خودتان بگویید "مهربانی چیست؟"

دانش آموزان: "مهربانی"

پاسخ دانش آموز: دریابید مهربانی چیست.

پاسخ دانش آموزان

8. انعکاس

«درس امروز را ارزیابی کنید. توپ قرمز - عالی، همه چیز را دوست داشتم، توپ سبز - خوب، توپ زرد - راضی کننده است. توپ ها در یک گلدان شیشه ای قرار می گیرند و تجزیه و تحلیل می شوند.

دانش آموزان انتخاب می کنند.

9. مشق شب

مهربان باش! و اکنون می دانید که برای این کار چه باید کرد.

کتاب های مورد استفاده:

    skfkis.ucoz.ru›metod/polozh-otkr.urok.pdf

    نحوه طراحی فعالیت های یادگیری همگانی در مدرسه ابتدایی: از عمل تا فکر: کتابچه راهنمای معلمان / ویرایش. A. G. Asmolova. - M.: آموزش و پرورش، 2010

    سازماندهی کار روانشناختی در مدرسه./م. R. Bityanova - M.: Perfection، 1997

    مسیری به سوی خود: درس های روانشناسی در مدرسه ابتدایی (1-4)":/ O. V. Khukhlaeva.-M.: پیدایش، 2010

    فعالیت های فوق برنامه دانش آموزان مدرسه. طراح روش: کتابچه راهنمای معلمان / D.V. گریگوریف، پی وی استپانوف - M.: آموزش و پرورش، 2010.

    "روانشناسی عملی در دبستان"، R.V. Ovcharova مسکو، "Sphere"، 2001

نوع درس – عملی

نوع فعالیت- ترکیب شده.

اهداف درس:

1. آموزشی:

  • برای تثبیت و نظام مند کردن دانش دانش آموزان در مورد موضوع "روانشناسی ارتباطات".
  • تقویت مهارت های مدیریت مکالمه از طریق ساختن سوالات.
  • دانش آموزان را به استفاده از دانش کسب شده و مهارت های ارتباطی مؤثر در فعالیت های حرفه ای خود سوق دهید.

2. رشدی:

  • به شکل گیری ایده در مورد فرآیند انتقال اطلاعات ادامه دهید.
  • به توسعه مهارت های ارتباطی تجاری ادامه دهید.

3. مربیان:

  • ترویج شکل گیری فعالیت های شناختی دانش آموزان.
  • ترویج شکل گیری ایده ها در مورد سلامت روانی و روانی به عنوان یک ارزش حیاتی.
  • القای توانایی کار در یک تیم.

وسایل آموزشی

1. ادبیات:

  • ای. ملیبرودا "من - تو - ما" مسکو "پیشرفت" 2009

2. وسایل کمک بصری:

  • طرح "درک اطلاعات از طریق تفسیرهای شخصی".
  • طرح "فرایند انتقال اطلاعات".

3. مواد آموزشی:

  • وظایف و وظایف عملی.
  • کنترل سوالات
  • کارت های وظیفه

کارهای فوق برنامه - مشق شب (پیوست شماره 9)

زمان: 90 دقیقه

فن آوری برگزاری دروس عملی

کرونوکارت

زمان 90 دقیقه

P/P مرحله ساختاری درس زمان اهداف خاص اقدامات معلم (محتوا) اقدامات دانش آموز (نتیجه برنامه ریزی شده)
1. زمان سازماندهی 2 ایجاد محیط کاری. با سلام خدمت دانشجویان

بررسی افراد حاضر و آمادگی برای کلاس.

درود بر استاد.

آمادگی روانی دانش آموزان برای کلاس.

2. هدف گذاری و انگیزه فعالیت های آموزشی. 5 درک هدفمند از محتوای درس.

تمرکز بر اهمیت موضوع مورد مطالعه.

بیان موضوع، هدف و معنای درس.

انگیزه برای اهمیت تثبیت موضوع برای فعالیت حرفه ای آینده.

آنها اطلاعات را درک می کنند.

در فعالیت های آموزشی گنجانده شده است. به تکرار مبحث ارائه شده در درس نظری علاقه نشان دهید.

3. فعال سازی و تثبیت دانش نظری. 15 تکرار دانش پایه کسب شده در کلاس های نظری با موضوع "ارتباطات". نظرسنجی آزمایشی در مورد گزینه ها - موضوع: "ارتباطات"

نظرسنجی جبهه ای با موضوع "ارتباطات تجاری"

به سوالات آزمون معلم پاسخ دهید

(مشخصات پایگاه دانش نظری).

4. مرحله بازتابی-ارزیابی. 5 شناسایی سطح دانش دانش آموزان و ارزیابی آنها بحث در مورد کار مستقل دانش آموزان. کنترل و ارزیابی مطالب قبلا مطالعه شده. دانش آنها را تصحیح کنید.

میزان موفقیت کیفی حداقل 80%

5. 3 نمایش واضحی از تأثیر منفی تفاسیر توضیح منشأ تفاسیر بر اساس طرح. جذب کامل تر دانش قبلی.
6. تلفیق مطالب مورد مطالعه. 15 به دانش آموزان کمک کنید تا "تولد" تفاسیر را ببینند
7. کار مستقل دانش آموزان 15 آموزش مهارت های شنیداری موثر.

پرورش روابط قابل اعتماد

سازماندهی کار عملی مستقل برای دانش آموزان.

بحث در مورد تمرین تکمیل شده

تمرین پیشنهادی معلم را انجام دهید.

آنها دانش نظری را از طریق تجربه شخصی منتقل می کنند.

8. تلفیق مطالب مورد مطالعه. 15 آموزش مهارت های ارتباط موثر.

کار با اطمینان، توسعه خودانگیختگی، پرورش روابط اعتماد.

سازماندهی و اجرای مانور.

بحث در مورد تمرین تکمیل شده

تمرین پیشنهادی معلم را انجام دهید.

آنها دانش نظری را از طریق تجربه شخصی منتقل می کنند.

9. جمع بندی درس، تأمل. 10 مطابقت اهداف تعیین شده و دست یافته را شناسایی کنید، دانش دانش آموزان را ارزیابی کنید. معلم با تمرکز بر نتایج فعالیت های آموزشی و دستیابی به اهداف درس، کار دانش آموزان را خلاصه و ارزیابی می کند و نمره کلی را تعیین می کند. دانش آنها را تصحیح کنید.

در جمع بندی نتایج و تجزیه و تحلیل درس شرکت کنید.

10 مشق شب. 5 سازماندهی آمادگی دانش آموزان برای درس بعدی. توسعه تفکر مستقل. تکالیف را گزارش می کند. تکالیف را یادداشت کنید.

این بخش موضوعی یادداشت های آماده ای در مورد کلاس های روانشناسی و فعالیت های آموزشی برای پیش دبستانی ها و دانش آموزان دبستانی ارائه می دهد.

در نشریات ارائه شده در اینجا، روانشناسان تربیتی تجربه شخصی خود را از سازماندهی و برگزاری کلاس های گروهی و انفرادی در انواع مختلف به اشتراک می گذارند. از جمله: کلاس های رشد ذهنی و عاطفی. افزایش انگیزه تحصیلی؛ کلاس های اصلاحی با هدف حل مشکلات خاص.

نکات درسی برای حفظ و تقویت سلامت روان.

موجود در بخش های:

نمایش انتشارات 1-10 از 2301.
همه بخش ها | کلاس های روانشناس یادداشت ها، GCD، مکالمه با کودکان

خلاصه درس معلم روانشناس "بازدید از خورشید"رشدی فعالیت برای کودکان 3-4 ساله. وظایف: انسجام گروهی، توسعه همدلی، آموزش مهارت های همکاری به کودکان. توسعه مهارت های حرکتی عمومی و ظریف، هماهنگی حرکات؛ توسعه گفتار، ادراک، توجه، حافظه، تخیل. توسعه مفاهیم فضایی؛ ...

خلاصه درس روانشناسی و گفتار درمانی بیایید به جوجه تیغی کمک کنیمهدف کلاس ها : رشد مهارت های شناختی در کودکان پیش دبستانی فرایندهای ذهنی : حافظه، توجه، تخیل، تفکر، شکل گیری مهارت های ارتباطی. ادغام آموزشی مناطق: اجتماعی شدن، ارتباط، شناخت، تربیت بدنی ....

کلاس های روانشناس یادداشت ها، GCD، مکالمه با کودکان - یادداشت های یک درس معلم-روانشناس برای کودکان پیش دبستانی ارشد "خانواده چیست"

نشریه خلاصه درس معلم روانشناس برای کودکان پیش دبستانی...هدف: پرورش عشق و احترام به خانواده، ایجاد تصوری در کودکان از خانواده به عنوان افرادی که یکدیگر را دوست دارند و به یکدیگر اهمیت می دهند. اهداف: 1. توسعه توجه شنیداری و دیداری، حافظه دیداری، تفکر، گفتار، تخیل، مهارت های حرکتی عمومی و ظریف؛...

کتابخانه تصویر "MAAM-pictures"

خلاصه درس روانشناسی سفر به سرزمین شن ها برای کودکان پیش دبستانی با استفاده از شن درمانیخلاصه یک درس روانشناسی برای کودکان پیش دبستانی با استفاده از شن درمانی "سفر به سرزمین شن ها". تهیه و اجرا: Kochetkova E.V. روانشناس تربیتی "مرکز توانبخشی کودکان و نوجوانان دارای معلولیت آرماویر" هدف: اصلاح و...

خلاصه فعالیت های سازمان یافته اصلاحی و رشدی یک معلم روانشناس با کودکان دارای مشکلات رشدیخلاصه فعالیت های سازماندهی شده اصلاحی و رشدی یک معلم روانشناس با کودکان دارای مشکلات رشدی (سنین پیش دبستانی) موضوع: "حیوانات وحشی برای زمستان آماده می شوند" هدف: غنی سازی ایده ها در مورد فصول - پاییز و زمستان و زندگی حیوانات وحشی. ...

درس روانشناسی با عناصر آموزش "دنیای احساسات کودکان".موسسه آموزشی شهری "مدرسه Uspenskaya" منطقه Amvrosievsky جمهوری خلق دونتسک یک درس روانشناسی با عناصر آموزش "دنیای احساسات کودکان" توسط روانشناس عملی Bryzhak Yu.V تهیه شد. اوسپنکا، 2019 خلاصه درس "دنیای کودکان...

کلاس های روانشناس یادداشت ها ، فعالیت های آموزشی ، مکالمه با کودکان - "داستان چگونه دلقک آه بازی های "سرگرم کننده" را جمع آوری کرد." گزارش تصویری از درس «مهربانی چیست؟ احساسات"

امروز صبح ابری و خاکستری بود. و برای اینکه دلقک آه غمگین نشود به دیدار دوستانش جوجه تیغی و سنجاب رفت. سلام جوجه تیغی خیلی وقته همو ندیدیم. بیایید با شما مخفی کاری کنیم. جوجه تیغی به دوستش پاسخ داد: نمی توانم. "من دارم سیب ها را برای زمستان آماده می کنم"....

من و بچه ها تصمیم گرفتیم بفهمیم مهربانی چیست؟ و برای این به سرزمین شگفت انگیز "احساسات" رفتیم. در سرزمین «احساسات» با دلقک شاد آه آشنا شدیم. گفت چون از همه چیز تعجب می کند به او می گویند: "اوه، چه آسمان آبی! اوه، چه اسب تندروی دارم!" اوه...

معلم ویژه رشته ها

GBOU SPO "کالج استانی گورودتسکی"

Chernonebova T.K.

خلاصه درس آزاد روانشناسی برای دانشجویان دانشکده های تربیتی

موضوع: ویژگی های روانشناختی فردی شخصیت: خلق و خوی

هدف: معرفی مفهوم "مزاج"

وظایف:

    مفهوم "مزاج"، انواع مزاج را معرفی کنید

    یک جدول خلاصه از انواع مزاج ایجاد کنید

    ایده های مربوط به در نظر گرفتن خلق و خوی در ارتباطات و فعالیت را خلاصه کنید

طرح

    مفهوم خلق و خو

    آموزه های مربوط به خلق و خو

    مبنای فیزیولوژیکی مزاج

    توجه به خلق و خوی کودکان در فرآیند آموزشی

در طول کلاس ها

    سازمان لحظه

    بررسی d/z

سوالات در اسلاید:

    مفاهیم "فرد"، "شخصیت"، "فردیت" را تعریف کنید.

    آیا ممکن است فردی وجود داشته باشد که شخص نباشد؟

    آیا ممکن است فردی وجود داشته باشد که فردی نباشد؟

    فردیت چگونه خود را نشان می دهد؟

    امروز در مورد یکی از ویژگی های روانشناختی فردی - خلق و خو صحبت خواهیم کرد.

قبلاً در مورد خلق و خوی چه می دانید؟

مایلید چه چیزی را بدانید؟

    مفهوم خلق و خو

روانشناس معروف داخلی B.C. مرلین یک مقایسه تصویری از نقش خلق و خو در پویایی فعالیت ذهنی ارائه می دهد: "2 رودخانه را تصور کنید - یکی آرام، مسطح، دیگری سریع، کوهستانی. جریان اولی به سختی قابل توجه است، آب های خود را به آرامی حمل می کند، آبشارهای درخشان، آبشارهای طوفانی یا پاشش های خیره کننده ندارد. جریان دوم کاملاً برعکس است. رودخانه به سرعت سرازیر می شود، آب در آن غرش می کند، می جوشد، حباب می زند و با برخورد به سنگ ها به تکه های کف تبدیل می شود...

خلق و خوی یکی از آن مفاهیم روانشناختی است که «همه درباره آن می دانند». هنگام توصیف آشنایان خود، به طور مداوم از نام های خلق و خوی مختلف استفاده می کنیم - یکی را "وبا معمولی"، دیگری "سانگوئن"، "بلغمی" یا "مالیخولیک" می نامیم.

حتی در زمان‌های قدیم، دانشمندان با مشاهده ویژگی‌های بیرونی رفتار افراد، توجه را به تفاوت‌های فردی بزرگ جلب کردند: برخی بسیار متحرک، هیجان‌انگیز، پرانرژی هستند. دیگران آهسته، آرام، ناآرام هستند. برخی اجتماعی هستند، به راحتی با دیگران ارتباط برقرار می کنند و شاد هستند. دیگران بسته و پنهانی هستند.

چنین ویژگی های فردی را خلق و خوی نامیدند.

مزاج(لات) - تناسب، اندازه گیری صحیح.

خلق و خوی - ویژگی های فردی یک فرد که پویایی فعالیت ذهنی و رفتار او را تعیین می کند. (Krutetsky V.A.)

رفتار انسان نه تنها به شرایط اجتماعی، بلکه به ویژگی های سازمان طبیعی فرد نیز بستگی دارد. خلق و خوی درست استتوسط سازمان بیولوژیکی فرد تعیین می شود بنابراین، در کودکان در بازی، ارتباطات و کلاس ها کاملاً زود و به وضوح تشخیص داده می شود. خلق و خوی همه تظاهرات ذهنی یک فرد را رنگ می کند.

بستگی به مزاج دارد:

    سرعت وقوع فرآیندهای ذهنی و ثبات آنها (به عنوان مثال، سرعت ادراک، سرعت تفکر، مدت زمان تمرکز و غیره).

    سرعت و ریتم فعالیت و رفتار؛

    شدت فرآیندهای ذهنی.

اما آنها به خلق و خوی بستگی ندارند:

    علایق و سرگرمیها؛

    نگرش های اجتماعی؛

    تربیت اخلاقی فرد.

    آموزه های مربوط به خلق و خو

    بقراط

تقسیم مردم به خلق و خو در دوران باستان بوجود آمد. اولین ذکر مزاج ها را در یونان باستان خواهیم یافت. بقراط، پزشک برجسته یونان باستان (قرن 5 تا 4 قبل از میلاد) گفت که مردم چهار شیره اصلی دارند: خون، لنف، صفرا زرد و سیاه. افراد مختلف آنها را به طور متفاوتی مخلوط می کنند: ترکیب صحیح آب میوه ها سلامتی را به همراه دارد و ترکیب اشتباه باعث بیماری می شود.

کلمات بقراط را روی اسلاید قرار دهید: "... مردم در نسبت چهار شیره اصلی بدن - خون، بلغم، صفرای زرد و صفرای سیاه" با هم تفاوت دارند.

مفهوم خلق و خو که از لاتین باستان ترجمه شده است، به معنای «تناسب»، معیار صحیح است. با ادغام معمولی و نه بیش از حد آب میوه ها، قدیمی ها معتقد بودند، هر مزاجی خوب و سالم است.

    کلودیوس جالینوس

بر اساس آموزه های بقراط، یکی دیگر از پزشکان مشهور دوران باستان، کلودیوس جالینوس (حدود 130-حدود 200)، گونه شناسی خلق و خوی را ایجاد کرد، که او در رساله معروف "De temperamentum" آن را بیان کرد. بر اساس آموزه او نوع مزاج بستگی به غلبه یکی از شیره های بدن دارد. آنها 13 نوع مزاج را شناسایی کردند، اما سپس آنها را به چهار نوع کاهش دادند. این چهار نام از انواع مزاج ها برای شما شناخته شده است:

sanguine (از لاتین sanguis - خون)،

بلغمی (از یونانی بلغم - مخاط، بلغم)،

وبا (از یونانی chole - صفرا) و

مالیخولیک (از یونانی melas chole - صفرا سیاه). این مفهوم برای قرن ها تأثیر زیادی بر دانشمندان داشته است. این با این واقعیت تأیید می شود که تا به امروز نام انواع خلق و خوی پیشنهاد شده توسط جالینوس رایج ترین است.

4. گونه شناسی مشروطه ارنست کرچمر

در قرن‌های بعد، محققین با مشاهده تنوع قابل توجه رفتار همزمان با تفاوت‌های بدنی و عملکردهای فیزیولوژیکی، سعی کردند این تفاوت‌ها را سازماندهی و به نوعی گروه‌بندی کنند. در نتیجه، مفاهیم و گونه شناسی های متعددی از مزاج ها پدید آمده است.

در تعدادی از مفاهیم، ​​ویژگی های مزاج به عنوان ارثی یا مادرزادی درک می شد و با تفاوت های فردی در ترکیب بدن همراه بود. این گونه گونه شناسی ها را گونه شناسی مشروطه می گویند. در میان آنها، رایج ترین نوع شناسی ارائه شده توسط ارنست کرچمر است که در سال 1921 اثر معروف خود "ساختار بدن و شخصیت" را منتشر کرد. ایده اصلی او این است که افراد با تیپ بدنی خاصی ویژگی های ذهنی خاصی دارند. E. Kretschmer اندازه گیری های بسیاری از اعضای بدن انسان انجام داد، که به او اجازه داد چهار نوع اصلی را شناسایی کند: لپتوزوماتیک، پیک نیک، ورزشی، دیسپلاستیک (شکل 24.1).

1. دیسپلاستیک - فردی با ساختار بی شکل و نامنظم. افراد از این نوع با تغییر شکل های مختلف بدن (به عنوان مثال، قد بیش از حد، هیکل نامتناسب) مشخص می شوند.

2. پیک نیک - فردی با بافت چربی برجسته، بیش از حد چاق، با قد کوچک یا متوسط، بدن متورم با شکم بزرگ و سر گرد روی گردن کوتاه مشخص می شود.

3. ورزشی - فردی با ماهیچه های توسعه یافته، هیکل قوی که با قد بلند یا متوسط، شانه های پهن، باسن باریک مشخص می شود.

4. لپتوزوماتیک با ساختار شکننده، قد بلند، سینه صاف، شانه های باریک، اندام تحتانی بلند و نازک مشخص می شود.

کرچمر با این نوع ساختار بدن، سه نوع خلق و خوی را که او شناسایی کرده است، مرتبط می‌کند که آنها را اسکیزوتیمیک، ایزوتایمیک و سیکلوتیمیک می‌نامد. یک فرد اسکیزوتیمیک بدنی آستنیک دارد، گوشه گیر است، در معرض نوسانات خلقی است، لجباز است، تمایلی به تغییر نگرش ها و دیدگاه ها ندارد و در سازگاری با محیط مشکل دارد. در مقابل، ایکسوتیمیک ساختاری ورزشی دارد. این فرد آرام، بی‌تأثیر با حرکات و حالات چهره محدود، انعطاف‌پذیری پایین در تفکر و اغلب کوچک‌تر است. هیکل پیک نیک سیکلوتیمیک است، احساسات او بین شادی و غم در نوسان است، او به راحتی با مردم تماس می گیرد و در دیدگاه های خود واقع بینانه است.

نظریه کرچمر در اروپا بسیار رایج شد.

این درک از مزاج ها تا آغاز قرن بیستم ادامه داشت، یعنی. هزاره های بسیاری تنها در آغاز قرن بیستم دانشمندان به این نتیجه رسیدند که خلق و خوی نه به "آب میوه"، بلکه به انرژی بدن، به نحوه انباشته شدن و مصرف انرژی عصبی و هورمونی بستگی دارد.

3. مبانی فیزیولوژیکی مزاج

I.P. Pavlov با مطالعه ویژگی های توسعه رفلکس های شرطی در سگ ها، توجه را به تفاوت های فردی در رفتار آنها و در جریان فعالیت رفلکس شرطی جلب کرد. این تفاوت ها در درجه اول در جنبه هایی از رفتار مانند سرعت و دقت تشکیل رفلکس های شرطی و همچنین در ویژگی های تضعیف آنها آشکار شد. این شرایط امکان ارائه این فرضیه را فراهم کرد که این تفاوت ها را نمی توان تنها با انواع موقعیت های تجربی توضیح داد و اینکه آنها بر اساس برخی از ویژگی های اساسی فرآیندهای عصبی هستند. به گفته پاولوف، این خواص شامل قدرت تحریک، بازدارندگی، تعادل و تحرک آنها است.

پاولوف بین قدرت برانگیختگی و قدرت بازداری تمایز قائل شد و آنها را دو خاصیت مستقل سیستم عصبی دانست.

قدرت تحریک عملکرد سلول عصبی را منعکس می کند. این خود را در استقامت عملکردی نشان می دهد، به عنوان مثال، توانایی سیستم عصبی برای مقاومت در برابر تحریک طولانی مدت (یا کوتاه مدت، اما قوی) بدون عبور از حالت مخالف مهار.

نیروی ترمز به عنوان عملکرد سیستم عصبی در اجرای بازداری درک می شود و در توانایی ایجاد واکنش های شرطی مهاری مختلف، مانند انقراض و تمایز آشکار می شود.

صحبت کردن در موردمتانت فرآیندهای عصبی، پاولوف به معنای تعادل فرآیندهای تحریک و مهار بود. زمانی که قدرت یکی از این فرآیندها از قدرت دیگری فراتر رود، فرد نامتعادل است.

چهارمین خاصیت سیستم عصبی استتحرک فرآیندهای عصبی - خود را در سرعت انتقال از یک فرآیند عصبی به دیگری نشان می دهد. این ویژگی در توانایی تغییر رفتار مطابق با تغییر شرایط زندگی آشکار می شود. معیار این خاصیت سیستم عصبی، سرعت انتقال از یک عمل به عمل دیگر، از حالت غیرفعال به حالت فعال است و برعکس، برعکس تحرک، اینرسی فرآیندهای عصبی است. به طور کلی پذیرفته شده است که سیستم عصبی هر چه زمان یا تلاش بیشتری برای حرکت از یک فرآیند به فرآیند دیگر طول بکشد بی اثرتر است.

خواص فرآیندهای عصبی که توسط پاولوف شناسایی شده است می تواند ترکیبات خاصی را تشکیل دهد که به اصطلاح نوع سیستم عصبی یا نوع فعالیت عصبی بالاتر را تعیین می کند. این نوع شامل مجموعه ای از ویژگی های اساسی سیستم عصبی مشخصه یک فرد است - قدرت، تعادل و تحرک، رابطه بین فرآیندهای تحریک و مهار. به گفته پاولوف، چهار نوع اصلی سیستم عصبی وجود دارد که نزدیک به انواع مزاجی است که بقراط شناسایی کرده است. با توجه به تفاوت در تجلی قدرت فرآیندهای عصبی، انواع قوی و ضعیف تشخیص داده می شوند که به نوبه خود می توانند به متعادل و نامتعادل تقسیم شوند. در این مورد، نوع نامتعادل با غلبه تحریک بر مهار مشخص می شود. و در نهایت انواع قوی و متعادل به دو دسته متحرک و بی اثر تقسیم می شوند.

انواع سیستم عصبی شناسایی شده توسط پاولوف، نه تنها از نظر کمیت، بلکه از نظر خصوصیات اساسی، با چهار نوع خلق و خوی کلاسیک مطابقت دارد: قوی، متعادل، نوع متحرک - سانگویین. قوی، متعادل، نوع بی اثر - بلغمی؛ یک نوع قوی و نامتعادل با غلبه هیجان - وبا؛ نوع ضعیف - مالیخولیک.

بدین ترتیب , با توجه به نوع سیستم عصبی، پاولوف ذاتی و نسبتاً ضعیف در برابر تغییرات تحت تأثیر محیط و ویژگی های آموزشی سیستم عصبی را درک کرد. این خصوصیات سیستم عصبی اساس فیزیولوژیک مزاج را تشکیل می دهد که تجلی ذهنی نوع عمومی سیستم عصبی است.

هر فرد دارای نوع بسیار خاصی از سیستم عصبی است که تظاهرات آن، یعنی ویژگی های خلقی، جنبه مهمی از تفاوت های روانی فردی را تشکیل می دهد که خود را در فعالیت نشان می دهد.

کلیپ ویدیویی

من فکر می کنم که شما مطمئناً می خواهید نوع خلق و خوی خود را بدانید.

تست تشخیص نوع مزاج (پیوست شماره 1)

4. ویژگی های روانی انواع مزاج

جدول را پر کنید

ویژگی های روانی انواع مزاج

خطوط مقایسه

1. مبنای فیزیولوژیکی (نوع سیستم عصبی)

2.فعالیت شناختی

3-حرکت و گفتار

4- عواطف و احساسات

5. ویژگی های شخصی الف) مثبت

خروجی پس از یک افسانه

ب) منفی

تکنیک فناوری "توسعه تفکر انتقادی" "خواندن با توقف"

حالا یک افسانه از انواع مزاج برایتان می گویم، یک جاهایی توقف می کنم. وظیفه شما ادامه دادن و پایان دادن به افسانه خواهد بود. (معلم در جاهایی توقف می کند که باید خلق و خوی شاهزادگان را مشخص کرد و از دانش آموزان دعوت می کند تا ادامه دهند. در پایان، او بحثی را در مورد اینکه شاهزاده از چه خلقی و چرا انتخاب کرده است، ترتیب می دهد.)

نتایج: "مزایا" و "معایب" تظاهرات هر نوع خلق و خو

5. در نظر گرفتن خلق و خوی کودکان در فرآیند آموزشی


تکنیک فناوری "توسعه تفکر انتقادی" "طوفان فکری"

در نظر گرفتن ویژگی های خلق و خو در فعالیت های آموزشی.

1. در هر گروه یک منشی (که همه چیز را ضبط می کند) و یک رهبر (که فرآیند را مدیریت می کند) انتخاب می شود.

2. در حالت طوفان فکری، گروه به سؤالات 1. , 2 (زیر) پاسخ می دهد.

3. مناسب ترین پاسخ ها انتخاب و تنظیم می شوند.

4. ارائه نتایج کار هر گروه در مورد این موضوعات

سوالات:

1. با چه نشانه های بیرونی - کلامی و غیرکلامی - می توان نماینده یک خلق و خوی معین را در بین دانش آموزان مدرسه شناسایی کرد.

2. چگونگی در نظر گرفتن ویژگی های مظاهر خلق و خوی در روند آموزشی و تربیت فرزندان. پیوست شماره 3

    مرحله انعکاس.


پذیرش فناوری "توسعه تفکر انتقادی" "Sinquain"

به صورت گروهی، بر اساس نوع خلق و خوی خود یک سنک واین درست کنید.

قوانین کامپایل syncwine:

در سطر اول: یک کلمه - مضمون شعر

خط دوم: این کلمه - موضوع را با دو صفت توصیف کنید

در خط سوم عمل این موضوع را در سه کلمه فعل شرح دهید

در چهارمین عبارت چهار کلمه ای بنویسید که نگرش شما را نسبت به موضوع بیان می کند

در خط پنجم کلمه ای شبیه به اولین، اما روشن، مجازی (مترادف) بنویسید.

ارائه syncwines

تعمیم. خلاصه درس. با استفاده از نقشه فناوری درس (پیوست 2) خود را ارزیابی کنید.

مشق شب:

یک روزنامه دیواری کلاژ بسازید که ویژگی های اساسی یک خلق و خوی خاص را منعکس کند - هر دو جنبه مثبت و منفی را منعکس کند. ارائه یک کار خلاقانه را آماده کنید.

    1. سازمان پایان

کتابشناسی - فهرست کتب:

    واچکوف I.V. روانشناسی برای کودکان.-M.: "Pedagogy-Press" 1996.-216 p.

    Zagashev I.O., Zair-Bek S.I., Mushtavinskaya I.V. آموزش تفکر انتقادی به کودکان - سنت پترزبورگ: "اتحاد"، "رچ"، 2003.-192p.

پیوست شماره 1

تست "مزاج خود را تعریف کنید"

پس اگر شما:

1. بی قرار، بی قرار؛

2. خودکنترلی ندارند، تندخو هستند.

3. بی حوصله;

4. خشن و صریح در روابط با مردم،

5. قاطع و فعال،

6. سرسخت:

7. مدبر در استدلال;

8. کار در تند و سریع;

9. مستعد خطر.

10. نابخشودنی و غیر توهین آمیز;

11. گفتار سریع و پرشور با لحن های مغشوش داشته باشید.

12. نامتعادل و مستعد شوق.

13. قلدر پرخاشگر،

14. عدم تحمل کاستی ها;

15. حالات چهره بیانگر داشته باشد.

16. قادر به اقدام و تصمیم گیری سریع هستند.

17. خستگی ناپذیر برای چیزی جدید تلاش کنید.

18. حرکات تند و تند داشته باشد.

19. در دستیابی به اهداف خود پیگیر هستند.

20. مستعد نوسانات خلقی ناگهانی،

پس شما پاک هستیدوبا

اگر شما:

1. شاد و سرحال;

2. پر انرژی و تجاری.

3- اغلب کاری را که شروع می کنید به پایان نمی رسانید

4. تمایل دارند خود را بیش از حد ارزیابی کنند،

5. قادر به درک سریع چیزهای جدید هستند.

6. ناپایدار در علایق و تمایلات;

7. به راحتی شکست ها و مشکلات را تجربه کنید.

8. به راحتی با شرایط مختلف سازگار می شوند.

9. هر کاری را با اشتیاق انجام دهید.

10. اگر موضوع از بین رفت، به سرعت خود را خنک کنید.

11. به سرعت درگیر یک کار جدید شوید و به سرعت از یک شغل به شغل دیگر تغییر دهید.

12. تحت فشار یکنواختی، کار روزمره و پر زحمت هستند.

13. اجتماعی و پاسخگو، با افرادی که برای شما جدید هستند احساس محدودیت نمی کنید.

14. مقاوم و کارآمد.

15. گفتار بلند، سریع و متمایز همراه با حرکات پر جنب و جوش و حالات چهره بیانگر داشته باشد.

16. حفظ خونسردی در موقعیت های غیرمنتظره و دشوار.

17. همیشه خلق و خوی شاد داشته باشید.

18. شما به سرعت به خواب می روید و بیدار می شوید. جمع نمی شوند، در تصمیم گیری عجله نشان می دهند.

20. گاهی اوقات روی سطح می نشینند، حواسشان پرت می شود،

پس مطمئنا شما پاک هستیدسانگوئن .

اگر شما:

1. آرام و خونسرد;

2. سازگار و کامل در تجارت.

3. محتاط و سنجیده;

4. بدانید چگونه صبر کنید.

5. ساکت و بیهوده چت کردن را دوست ندارد.

6. گفتار آرام، سنجیده، با توقف و بدون ابراز احساسات شدید.

7، محفوظ و صبور؛

8. کاری را که شروع کرده اید به پایان برسانید.

9. انرژی خود را هدر ندهید.

10. به شدت به روال زندگی و سیستم کاری توسعه یافته پایبند باشید.

11. به راحتی تکانه ها را مهار کنید.

12، کمی مستعد تایید و سرزنش است.

13. ملایم هستند، نسبت به خارهای خطاب به شما رفتاری تحقیرآمیز نشان دهید.

14. در روابط و علایق خود ثابت هستند.

15. به آرامی درگیر کار شوید و از چیزی به چیز دیگر تغییر دهید.

16. با همه روابط مساوی داشته باشید.

17. آراستگی و نظم را در همه چیز دوست داشته باشید.

18. سازگاری با محیط جدید دشوار است.

19. خویشتن داری داشته باشید.

20. در برقراری ارتباط با افراد جدید احساس محدودیت کنید،

پس بدون شک پاک هستیدفرد بلغمی .

اگر شما:

1. خجالتی و خودآگاه;

2. در یک محیط جدید گم می شوید.

3. برقراری ارتباط با غریبه ها دشوار است.

4. به قدرت خود اعتقاد نداشته باشید،

5- تنهایی را به راحتی تحمل کنید

6. تمایل به عقب نشینی در خود دارند.

7. هنگام شکست احساس افسردگی و سردرگمی کنید.

8. زود خسته می شوید.

9. گفتار ضعیف و آرام داشته باشید.

10. به طور غیر ارادی با شخصیت همکار خود سازگار شوید.

11، تا حد اشک آور تأثیرپذیر.

12. بسیار مستعد تایید و سرزنش.

13. از خود و دیگران خواسته های زیادی داشته باشید.

14. مستعد سوء ظن و سوء ظن;

15. دردناک حساس و به راحتی آسیب پذیر.

16. رازدار و بی ارتباط

17 بیش از حد حساس هستند.

18. غیر فعال و ترسو.

19، تسلیم شده

20. برای برانگیختن همدردی و کمک دیگران تلاش کنید.

پس مطمئنا شما پاک هستیدمالیخولیایی .

ضمیمه 2.

من می توانم تعریفی از "مزاج" ارائه دهم

من می توانم هر نوع مزاج را توصیف کنم

من می توانم توصیه هایی برای در نظر گرفتن خلق و خوی در فرآیند آموزشی ارائه دهم

من می توانم ویژگی های خلقیات را در ارتباطات در نظر بگیرم

در درس شرکت فعال و موثری داشتم

نکات من:

اشتراک گذاری: